שני 21 באוגוסט 2017
ידיעות אחרונות
שרת התרבות רגב | צילום: אלכס קולומויסקי
חדשות • 04.01.2016
התרגיל של מירי רגב
אחרי ששר הביטחון אסר על אנשי התחנה הצבאית להיפגש איתה, עושה לו שרת התרבות תרגיל איגוף • מירי רגב תגיש היום לוועדת החינוך של הכנסת תוכנית חדשה במטרה להשיג שליטה על המוזיקה שגלגלצ תשדר
רז שכניק

שרת התרבות והספורט מירי רגב מתכוונת להעביר בכנסת שורה של צעדים שיאפשרו לראשונה התערבות בעבודת ועדת הפלייליסט של גלגלצ ואף הצעה להקים גוף שיפקח על התחנה. ל"ידיעות אחרונות" נודע כי רגב תביא היום לוועדת החינוך את הצעתה במהלך הדיון על גלגלצ שנקבע לבקשתה.

 

הצעדים שרגב תעלה: הקמת גוף ציבורי לפיקוח על גלגלצ; בחירת ועדת הפלייליסט בהתאם לכללי השקיפות הנהוגים במגזר הציבורי; פרסום הנימוקים לבחירת השירים שנכנסים לפלייליסט והנימוקים לדחייתם בהתאם לכללים הנהוגים במגזר הציבורי; אפשרות ערעור על החלטות ועדת הפלייליסט; קביעת רוב למוזיקה הישראלית ברשימות ההשמעה בגלגלצ וייצוג הולם לכל הז'אנרים במוזיקה הישראלית "במטרה להפסיק את ההדרה של זמרות, של זמרים ותיקים ושל אמנים מהז'אנר של המוזיקה הים תיכונית", כדברי רגב.

 

לדיון היום בכנסת הוזמנו מפקד גלי צה"ל ירון דקל, מנהל גלגלצ נדב רביד וכן אמנים ואנשי תעשיית המוזיקה. כוונת רגב להתערב בהתנהלות גלגלצ נחשפה לראשונה ב"ידיעות אחרונות" ביולי 2015. השרה החליטה אז לצאת למאבק שתכליתו שינויים בפלייליסט של התחנה, זאת אחרי פגישות שערכה עם אמנים שהתלוננו על הדרתם מהפלייליסט ובהם הזמרת מאיה בוסקילה. "נתחיל מזה שבגלגלצ לא נותנים מספיק במה למוזיקה ישראלית", אמרה אז רגב ל"ידיעות אחרונות", "לא ייתכן שבתחנה צבאית רוב השירים המושמעים יהיו בלועזית. זה בכלל לא יעלה על הדעת. בנוסף, בגלגלצ לא נותנים מספיק מקום למגוון הזרמים המוזיקליים בישראל ובוודאי לא לאמנים ותיקים וטובים שנשכחו, למרות שלאורך השנים תרמו שירי נצח למוזיקה הישראלית. אפילו אריק איינשטיין בקושי הושמע בגלגלצ בשנים האחרונות".

 

אחרי יריית הפתיחה של רגב היא נפגשה באוגוסט עם דקל ועם רביד כדי לדון בשינויים בגלגלצ. פגישה נוספת התקיימה באוקטובר, ואחריה הורה שר הביטחון משה יעלון לאנשי גלי צה"ל לא להיפגש יותר עם רגב מאחר שהתחנה נמצאת תחת סמכותו. רגב, מצידה, פתחה מסלול עוקף שמתחיל היום בוועדת החינוך של הכנסת, ובכוונתה אף לגבש הצעת חוק בעניין גלגלצ.

 

בסוף השבוע האחרון התראיין מנהל גלגלצ נדב רביד למוסף "7 לילות" של "ידיעות אחרונות" ובין השאר הראה בסקר שערכה התחנה כי בניגוד לדברי השרה החיילים אוהבים את גלגלצ, מעניקים לה ציונים גבוהים ודווקא מעדיפים לשמוע פחות מוזיקה מזרחית.