ראשון 05 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: שאטרסטוק
  זמנים בריאים • 10.12.2015
  ניתוח ללא סכנות? אין דבר כזה
  פרופ' אייל וינקלר

  לאחרונה התבשרנו בצער על מותה הטרגי של אישה צעירה כבת 34, שעמדה לעבור ניתוח קוסמטי בבית חולים פרטי במרכז הארץ. אבהיר ואציין שלא ידועים לי פרטי המקרה, אבל פציינטיות מודאגות ששאלו אותי על המקרה הביאו אותי לכתיבת טור זה.

   

  ממעט הפרטים שנודעו לי מהתקשורת, התרחש המוות הטרגי, עוד בשלב ההכנות להרדמה שטרם הניתוח, וכנראה לא הייתה כאן בכלל התערבות ניתוחית, אלא לכאורה, תגובה בלתי צפויה להרדמה המקומית. ובכל זאת, אנסה לעשות קצת סדר בתקלות הצפויות בניתוחים קוסמטיים.

   

  בראש ובראשונה, יש לזכור שניתוח הוא ניתוח הוא ניתוח. הניתוחים הקוסמטיים הם ניתוחים קלים להרדמה, להתאוששות ולהחלמה, אולם הסיכונים לרוב הם זיהום, דמם המחייב התערבות ניתוחית, פעירת הצלקות, ותוצאה קוסמטית שאינה עונה על הציפיות.

   

  מרבית הניתוחים יכולים להתבצע בהרדמה מקומית ובתוספת טשטוש תוך־ורידי עמוק (כמו בדיקת קולונוסקופיה) או בהרדמה כללית (בדרך כלל קצרה), אבל עדיין, כבכל ניתוח, גם הניתוחים הקוסמטיים אינם נטולי סיכון.

   

  חשוב להדגיש שהניתוחים הקוסמטיים הם בדרך כלל שטחיים (אינם מערבים את פתיחת מדורי הבטן, המוח, הלב או הריאות). הניתוחים הקוסמטיים מתבצעים במטופלים בריאים (בני כל הגילים), ועל פי רוב קצרים, והטראומה הנגרמת לגוף היא מינימלית. לכן ניתוחים אלה מתאימים וראויים להתבצע בחדרי הניתוח הפרטיים, שרמת הבטיחות בהם היא גבוהה. המרכזים הרפואיים הפרטיים המוגדרים כמרפאה כירורגית על אשפוז עד 23 שעות מחויבים ברישיון משרד הבריאות ונבדלים ביניהם בן השאר גם במחירי חדר ניתוח לכל פעולה.

   

  ככל שההשקעה בבטיחות החולה גדולה יותר, כך תתייקר גם עלות הניתוח. חדרי הניתוח הפרטיים אינם יכולים להתפשר על איכות רפואית, אבל גם אינם יכולים להרשות לעצמם להפסיד כסף. מכאן שבתי החולים הפרטיים היקרים יותר, אמורים להשקיע יותר באמצעי הרדמה, מכשירי ניטור, יכולות החייאה ובאיכות המכשור, צוות האחיות והאחים וברמתם וניסיונם של המרדימים המועסקים אצלם.

   

  בכל שנותיי כמנתח פלסטי זכור לי מספר זעום של מקרים שהתרחשו בארץ של מטופלים שקיפחו את חייהם במסגרת הניתוח הקוסמטי הפלסטי. מדובר בכחמישה מקרים ב־30 השנים האחרונות, ללא ספק מספר זעום יחסית לכ־15 אלף ניתוחים קוסמטיים המבוצעים בישראל מדי שנה.

   

  עובדה היא, שמרבית הניתוחים הקוסמטיים בישראל מתבצעים בבתי חולים פרטיים. חדרי הניתוח הגדולים של בתי החולים הציבוריים אינם פנויים ואינם ערוכים לביצוע ניתוחים קוסמטיים. זאת, כיוון שהניתוחים הללו אינם בסל השירותים הרפואיים הניתנים לציבור, וגם כיוון שהעומס על חדרי הניתוח כבד מנשוא גם ללא ניתוחים אלה.

   

  מטרתם הלגיטימית של בתי החולים הפרטיים היא בראש ובראשונה להעניק שירותי חדר ניתוח ברמה ראויה ולהניב רווחים לבעליהם. אולם, אם חלילה, שיקולי הרווח של הבעלים של חדרי הניתוח הפרטיים, יהיו על חשבון האיכות רפואית, תתעורר בעיה.

   

  יש לציין, כי בעשור האחרון עשו במשרד הבריאות עבודה מצוינת בפיקוח ובשיפור הבקרה ובטיחות החולים במרפאות ובבתי החולים הפרטיים. רמת בתי החולים הפרטיים בישראל היא מהגבוהות בעולם, ואחוז התאונות זעום עד אפסי.

   

  הכותב הוא מומחה בכירורגיה פלסטית וניתוחים קוסמטיים משחזרים

   


  פרסום ראשון: 10.12.15 , 20:56