שלישי 28 בינואר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  "עיכוב טכני" באישור המינוי. מנדלבליט | צילום: עמית שאבי
  חדשות • 24.12.2015
  הערכה: מנדלבליט לא יוכל לעסוק בענייני נתניהו
  מינויו ליועץ המשפטי לממשלה יובא לאישור הממשלה רק בעוד עשרה ימים ולא בישיבה הקרובה • מקורבי ראש הממשלה חוששים: "אם בג"ץ ימנע ממנו לטפל בפרשות נתניהו, מה ייצא לו מהמינוי?"
  טובה צימוקי

  מינויו של אביחי מנדלבליט לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה לא יובא לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב, אלא רק בעוד עשרה ימים, בישיבת הממשלה הבאה.

   

  שרת המשפטים איילת שקד הפיצה אתמול בין השרים "הצעת מחליטים" בנידון. העיכוב בהבאת המינוי לממשלה מוסבר כעיכוב טכני, בשל העובדה שלפי החוק צריך לחלוף שבוע מלא מההמלצה של ועדת גרוניס ועד להצבעה בממשלה.

   

  לאחר אישור הממשלה, צפוי בג"ץ להידרש למינוי, על רקע העובדה שמנדלבליט מקורב לנתניהו מתוקף תפקידו כמזכיר הממשלה.

   

  נתניהו הביע תמיכה כל העת בבחירתו של מנדלבליט, אולם מקורביו הביעו בשבוע האחרון חשש מהתערבות בג"ץ בסוגיית הצינון של מנדלבליט בין תפקידו הנוכחי, הנחשב משרת אמון, לבין כהונת היועץ המשפטי לממשלה. בג"ץ יתקשה להתעלם מבעיית הצינון לאור עמדתו של יו"ר ועדת האיתור, ונשיא בית־המשפט העליון לשעבר, אשר גרוניס.

   

  גיא רוטקופף | צילום: יובל חן
  גיא רוטקופף | צילום: יובל חן

   

   

  הההערכה היא שבג"ץ לא יפסול את מינויו של מנדלבליט, אולם יטיל עליו הסדר ניגוד עניינים משמעותי ויאסור עליו לעסוק בסוגיות המשפטיות של נתניהו. במקרה כזה, אומרים המקורבים, מה ייצא לנתניהו ממינוי מנדלבליט כאשר ברור שהוא לא יוכל לסייע לו בפרשיות המשפטיות הקשורות בו וברעייתו.

   

  זו גם הסיבה שבשבוע שעבר, לקראת ההכרעה בוועדת גרוניס על זהות המועמדים שיוצגו לממשלה, הועבר מסר לאחד מחברי הוועדה שיש להכליל את עו"ד גיא רוטקופף בשלישייה הסופית. זאת מכיון שעל רוטקופף לא תחול אף מגבלת צינון או מגבלת קרבה.

   

  ואולם בסופו של דבר רק מנדלבליט הצליח לזכות בארבעת הקולות הנדרשים ולכן הוא יוצג כמועמד יחיד.

   

  גם אתמול המשיכו חילופי ההאשמות בין חברי ועדת האיתור לבחירת המועמדים. אחד מחברי הוועדה אמר ל"ידיעות אחרונות": "ועדת גרוניס נכשלה. העובדה שבניגוד לכללי ועדת שמגר שמכוחה קמה הוועדה, לא הוגשו לממשלה שלושה שמות מועמדים גרמה לכך שהוגש רק מועמד אחד". לפי אותו חבר, "גרוניס סירב לעשות 'דילים' בין חברי הוועדה כדי שיהיו ארבעה קולות לעוד שני מועמדים והם יוצגו לבחירת הממשלה. וכך רק שני מועמדים הצליחו לקבל שלושה קולות: היועץ המשפטי של הכנסת אייל ינון ועו"ד גיא רוטקופף".

   

  ידיעות אחרונות