ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  סא"ל רועי לוי | צילום: דובר צה"ל
  חדשות • 27.12.2015
  אגוז מלך
  סא"ל רועי לוי, מפקד גדס"ר גולני במבצע צוק איתן, נפצע קשה מאוד בלחימה בסג'עייה, חזר לשירות אחרי שיקום ארוך, וימונה בקיץ הקרוב למפקד אגוז † הוא יחליף את סא"ל י', שנפצע אנושות באותו קרב, חזר לשטח כנגד כל הסיכויים, ומועמד לפקד על היחידה שבה צמח — סיירת מטכ"ל
  יוסי יהושוע

  מעטים האמינו שהם יעמדו שוב על רגליהם אחרי הפציעה הקשה במבצע צוק איתן. מעטים עוד יותר האמינו שהם יחזרו למסלול הלחימה והפיקוד אחרי שיקום מפרך. אבל סא"ל רועי לוי וסא"ל י' עשו זאת, ובעוד כמה חודשים הם יחליפו זה את זה בפיקוד על אחת היחידות המובחרות ביותר בצה"ל — יחידת אגוז.

   

  היום תוקם באופן רשמי חטיבת הקומנדו החדשה של צה"ל, שתאגד תחתיה את היחידות דובדבן, אגוז, מגלן ורימון. אבל הטקס המעניין והמרגש יותר צפוי להתקיים בקיץ הקרוב: סא"ל י', מפקד אגוז שנפצע אנושות בקרב בסג'עייה, יסיים את תפקידו, ואת מקומו יתפוס סא"ל רועי לוי, שפיקד על גדוד הסיור של גולני במבצע ונפצע באותה גזרה.

   

  סא"ל י' גדל בסיירת מטכ"ל כלוחם וכקצין וביצע שם שלל תפקידי פיקוד עד רמת מפקד פלגה. בהמשך מונה לסגן מפקד סיירת מטכ"ל. חודשיים לפני מבצע צוק איתן הוא קיבל את הפיקוד על אגוז והוביל אותה בלחימה ברצועת עזה.

   

  ביום השני ללחימה ביצעה יחידת אגוז פשיטות על מרחב הבתים בחלק הדרומי של סג'עייה במטרה לאתר אמצעי לחימה ופירי מנהרות. במהלך ההתקדמות עבר הכוח בפיקודו של י' בין שני בתים, כשלפתע הופעלה לעברו זירת מטענים, ונורו ככל הנראה כמה פצמ"רים. סא"ל י' נפצע אנושות ממטען ופונה תחת אש לבית־החולים. שני לוחמים נוספים מאגוז — סמ"ר טל יפרח וסמ"ר יובל (יובי) דגן זכרם לברכה — נהרגו בקרב הקשה, ועוד 12 חיילים וקצינים שהיו בכוח נפצעו.

   

   
  מפקד אגוז, סא"ל י' | צילום: אדריאן הרבשטיין
  מפקד אגוז, סא"ל י' | צילום: אדריאן הרבשטיין

   

   

  הרופאים בבית־החולים סורוקה בבאר־שבע נלחמו על חייו של י' עד שיצא מכלל סכנה, ונדרשו לו עוד חודשים ארוכים של שיקום כדי לשוב לאיתנו. אך למרות המוגבלות הפיזית בידו השמאלית שנפגעה, התעקש סא"ל י' לחזור ולפקד על אגוז — וכך היה.

   

  מבחינתו, הפיקוד על אגוז הוא עוד שלב בדרך להגשים את חלום חייו ולפקד על סיירת מטכ"ל, היחידה שבה צמח ושבמסגרתה השתתף באינספור מבצעים, כולל מלחמת לבנון השנייה (מסלול דומה לזה של מפקד סיירת מטכ"ל הנוכחי, אל"מ ש', שפיקד אף הוא בעבר על אגוז וימונה בקיץ הקרוב למח"ט גולני במקומו של אל"מ רסאן עליאן, שיקודם לדרגת תא"ל). בקיץ הקרוב ייצא י' לתקופת לימודים, שלאחריה יתמודד על הפיקוד על סיירת מטכ"ל.

   

  לאחרונה סוכם כי מי שיחליף אותו בפיקוד על אגוז הוא סא"ל רועי לוי, שנפצע גם הוא קשה כאשר הוביל את לוחמיו בקרב על סג'עייה. משימת הגדס"ר, שעליו פיקד רועי, הייתה להשתלט על פאתי השכונה במטרה לפגוע בתשתית חמאס באזור. תוך כדי הכניסה, עם אור ראשון, נתקל אחד הכוחות במחבלים. בקרב נהרגו שניים מלוחמי הגדוד — סמ"ר גלעד יעקבי וסמ"ר עוז מנדלוביץ' זכרם לברכה. בבוקר הכניסה, לאחר לילה קשה של התנגדות, טיהר כוח של הגדוד כמה מבנים בפאתי השכונה. באחד המבנים התמקם המג"ד לוי. הוא קרא אליו את סגנו, רס"ן צפריר בר־אור, ואת קצין האג"ם של גדוד הסיור, סרן צביקה קפלן. זמן קצר לאחר שהשניים חברו אל המג"ד נשמעו כמה פיצוצים עזים, שהתבררו כירי טילי נ"ט על הבית. סגנו של לוי, צפריר, וקצין האג"מ, צביקה, נהרגו במקום. לוי עצמו נפצע קשה ופונה לבית־החולים, בעוד מיפקדת החטיבה מפעילה אש כבדה לחילוץ.

   

  סא"ל לוי עבר שיקום ארוך בבית־החולים תל־השומר, ואת מקומו מילא באופן זמני מפקד בסיס האימון החטיבתי, סא"ל אבינועם סטולוביץ' (שהועלה אחר כך לדרגת אל"מ ומפקד כיום על חטיבת החרמון). את מקומו של סא"ל י' עד שובו לאגוז מילא סגן מפקד החטיבה, סא"ל שוקי ריבק (כיום מפקד חטיבת עודד בדרגת אל"מ).

   

  לוי כבר לא חזר לגדוד הסיור אלא לבה"ד 1, בית־הספר לקצינים, שם הוא מפקד על אחד הגדודים. לפני כשבועיים התבשר כי יקבל את הפיקוד על יחידת אגוז.

   

  כשזה יקרה, אגוז כבר לא תהיה כפופה לחטיבת גולני אלא לחטיבת הקומנדו החדשה, אבל מי שיהיה מפקדו הישיר של לוי — מפקד חטיבת הקומנדו אל"מ דוד זיני — מוכר לו היטב כמי שפיקד על אגוז ועל גדוד 51 של גולני.

   

  בגולני מתייחסים אל שיקומם של לוי ושל י' כאל נס של ממש. אבל ניסים הם רק חלק מהעניין: קצין בכיר בחטיבה הבהיר כי רק אופי כמו של השניים יכול היה להחזיר אותם למסלול השירות הקרבי.

   


  פרסום ראשון: 27.12.15 , 00:25