ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  באדיבות המשפחה
  חדשות • 15.02.2016
  כיכר ציון לכבוד הדדי ולסובלנות
  בעקבות הפרסום ב"ידיעות אחרונות": שירה בנקי ז"ל, שנרצחה במצעד הגאווה, תונצח בעיצוב של הכיכר בירושלים
  יעל פרידסון

  כיכר לסובלנות ולכבוד הדדי: שירה בנקי ז"ל, שנרצחה בקיץ האחרון במצעד הגאווה בירושלים, תונצח בעיצוב המחודש של כיכר ציון בירושלים.

   

  לאחר הפרסום ב"ידיעות אחרונות" על תחרות האדריכלים לעיצוב מחדש של הכיכר פנו הוריה של שירה ז"ל בבקשה להנציח את רוחה במקום. לאחר הירצחה הפכה כיכר ציון למקום המרכזי שבו התאבלו חבריה בימי השבעה, ושם גם נערכה אחת העצרות לזכרה מטעם "הבית הפתוח". המקום הפך להיות מזוהה עם זכרה. בנוסף, בשנה האחרונה קיימה התנועה הירושלמית מעגלי שיח ומפגשים בכיכר ציון מדי יום חמישי. במפגשים השתתפו חילונים, חרדים וערבים, שיצרו דיאלוג משותף. הפעילות התקיימה בשעה שפעילי ארגון להב"ה, המטיף להפרדה בין יהודים לערבים, עומדים בדוכן סמוך ומפיצים את משנתם.

   

  אורי ומיקה בנקי, הוריה של שירה ז"ל, פנו לראש עיריית ירושלים ניר ברקת בבקשה לשמר את רוח המעגלים בעיצוב של כיכר ציון החדשה. ברקת הציע למשפחה להוסיף קריטריון לתחרות האדריכלים, ובמסגרתו הם יוסיפו התייחסות אדריכלית לשדרוג הכיכר כמקום שמקדם חיבור בין קבוצות שונות, סובלנות ואהבת האדם, כפי שייצגה שירה ז"ל. בנוסף הציע ברקת למיקה להיות יועצת מיוחדת שלו בוועדת השיפוט, שתחליט איזו הצעה מאלה שמשתתפות בתחרות האדריכלים תזכה ותקדם את הערכים האלה. מיקה בנקי השיבה בחיוב.

   

  ברקת: "מכיכר שייצגה לא פעם לאורך ההיסטוריה מחלוקות בעם, החלטנו יחד עם משפחת בנקי להפוך את הכיכר למקום שמקדם חיבורים".