שבת 26 בספטמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: דנה קופל
  חדשות • 25.07.2016
  האחריות עוברת לגננות
  ועדת השרים לחקיקה אישרה: בתוך שעה מפתיחת הגן יצטרכו הגננות להתקשר להורים שהילד שלהם לא הגיע — ולוודא שלא נשכח באוטו • הגננות מאיימות בשביתה: "אנחנו עמוסות גם ככה" • משרד החינוך: "לא נכריח אותן להתקשר"
  טובה צימוקי ותמר טרבלסי חדד

  אחרי מכשירי ההתרעה, התזכורות בנייד ושלל העצות ממומחים, גם לשרי הממשלה יש רעיון איך להילחם בריבוי המקרים של שכחת ילדים במכוניות: לדרוש מהגננות להודיע להורים בכל מקרה שבו הילד לא הגיע לגן.

   

  קראו עוד: "הגננת צולמה מתעללת בבני — והמפקחת התעלמה"

  קראו עוד - סמדר שיר: אל תגלגלו את האחריות

   

  ועדת השרים לחקיקה אישרה אתמול את הצעתה של ח"כ יפעת שאשא־ביטון (כולנו), המשמשת יו"ר הוועדה לזכויות הילד. ההצעה קובעת כי חוזר מנכ"ל שיוציא משרד החינוך ונהלים שיקבע משרד הכלכלה יחייבו גננות ומטפלות לבדוק בתוך שעה מפתיחת הגן מי מהילדים לא הגיע — ולהתקשר להודיע להורה, או למי שהילד נמצא בחזקתו. זאת כדי שאם הילד נשכח באוטו או ברכב ההסעה, ניתן יהיה להצילו.

   

   

  "ההצעה נועדה לגייס את מערכת החינוך לסייע במניעת התופעה", הסבירה ח"כ שאשא־ביטון. "איש חינוך חייב לקחת אחריות על הילדים שלנו, ומי שלא מסוגל לעשות זאת מקומו לא במערכת החינוכית. אין בחוזר הזה משום הטלת אחריות פלילית על הגננות או המטפלות, וגם לא הסרה של האחריות ההורית. זאת אחריות חברתית של כולנו, ומדובר בעוד צעד בדרך למיגור התופעה הקשה והכואבת הזאת".

   

  הגננות קיבלו את היוזמה החדשה בזעם והגדירו אותה "הזויה", "מקוממת" ו"מנותקת מהמציאות". רבות מהן אמרו שלא יקיימו את ההוראה ושייאבקו לבטלה. "לא ייתכן שגננת, שאחראית לטיפול ב־35 ילדים, תעצור את כל הפעילות בגן ותתפנה לערוך שיחות טלפון להורים של ילדים שמאחרים או שלא צפויים להגיע באותו היום", אמרה לילי פוקמונסקי, מנהלת המחלקה לגננות בהסתדרות המורים.

   

  "הורים מחויבים לקחת אחריות על ילדיהם ועל רווחתם בשעות שהם נמצאים ברשותם, ואין שום סיבה בעולם שהאחריות הזו תועבר לגננות. תפקידה של הגננת מוגדר וברור, והוא לחנך ולטפל בילדים בשעות שהם בגן. ההצעה לחייב אותן לתזכר הורים שלא ישכחו את ילדיהם ברכב היא ניסיון להסיר אחריות מההורים". לדברי פוקמונסקי, הסתדרות המורים "תיאבק על ביטול ההחלטה בכל האמצעים העומדים לרשותנו, עד השבתת גני הילדים".

   

  גננת ותיקה מחולון הוסיפה כי מדובר ב"אבסורד". "מי שהוביל את המהלך אין לו מושג בחינוך ילדים ובעבודת הגננת", אמרה. "אין מצב שעם 30 ילדים בגן יטילו על הגננת מטלה נוספת. ואם היא לא תתקשר, היא תפוטר מהעבודה ותעמוד לדין?"

   

  גננת אחרת העלתה את הבעיה שהורים רבים כלל לא עונים לטלפונים מהגן. "הם חוששים שיתבקשו לבוא לקחת את הילד הביתה כי הוא חולה או שיצטרכו להביא לו בגדים נקיים כי עשה במכנסיים", אמרה. "עכשיו אם הם לא יענו — יאשימו אותנו".

   

  במשרד החינוך תומכים בעמדת הגננות, ולדבריהם בכל מקרה אין בכוונתם לחייב אותן לפעול ברוח ההצעה. על כך הגיבה ח"כ שאשא־ביטון ואמרה כי אם משרד החינוך לא יוציא את חוזר המנכ"ל, היא תפעל להעברת היוזמה בדרך של חקיקה.