ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  ohad_z
  24 שעות • 27.08.2016
  אפשרויות בלתי מוגבלות
  המטרה: למצוא פתרונות ייחודיים לאתגרים שהציבו חיילים שנפגעו במלחמות בעזה, ומתקשים בפעולות שונות. האמצעי: צוותים של מהנדסים, מעצבים ואנשי מקצוע מעולם הרפואה. התוצאה: מדהימה. כתבתנו הצטרפה לאירוע של מיזם ריסטארט, במטרה לשפר את איכות חייהם של הפצועים בחיי היום־יום ולסייע להם לחזור לעבודה
  יעל פרידסון

  חתוך סלט ביד אחת, לרדת מכיסא הגלגלים כדי לשחק עם הילדים, לשאת מבחנות במעבדה בדרך לעוד מחקר, לעבור יום בלי פצעי לחץ ברגל המשותקת. את רובנו השאלות האלה לא מעסיקות. אבל עבור הצעירים שהגיעו ביום חמישי לירושלים, מדובר בעולם ומלואו. וכדי למצוא לכל אחד ואחת מהם את הפתרון האידיאלי, התכנסו עשרות מהנדסים, מעצבים ואנשי מקצוע מעולם הרפואה למייקתון - 72 שעות פיתוח אינטנסיביות, שבהן הם עבדו על בניית מוצר טכנולוגי שייתן מענה לאתגרים הספציפיים שהציגו הפצועים, ובהמשך אולי ניתן יהיה להשתמש באותם פתרונות לאלפי אנשים בעלי מוגבלויות.  

  צילום: דניאל אליאור

  צילום: דניאל אליאור

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  פצועי צה"ל במיזם ריסטארט

   

  האירוע הייחודי הוא שיתוף פעולה של מיזם ריסטארט (Restart) הפועל לשילוב פצועי צה"ל במעגל התעסוקה, ושל ארגון TOM שמחבר בין מומחי טכנולוגיה לאנשים המתמודדים עם מוגבלויות על מנת לייצר פתרונות נגישות לאתגרים יום־יומיים. לקראת האירוע, חולקו המומחים - שכולם עושים זאת בהתנדבות, ורובם כלל לא הכירו זה את זה - לחמישה צוותים. כל צוות נפגש עם לוחם צה"ל שנפצע במלחמות האחרונות בעזה, שמע על האתגרים שהציבה הפגיעה וביחד ניתנה להם משימה: לפתח מוצר שיסייע להם, בתוך 72 שעות. כל איש מקצוע תרם את חלקו, והתוצאה מדהימה.

   

  החיישנים שמתריעים

   

  רן אליה, בן 29, הוא מהנדס חשמל שנפצע ב"עופרת יצוקה". רגלו השמאלית נקטעה והוא משתמש בפרוטזה שנתפסת על הגדם בוואקום, וגם הרגל הימנית פגועה, כך שרן מתנייד באמצעות קביים. האתגר הראשון שהוא הציב בפני הצוות שלו: לסייע לו למנוע את פצעי הלחץ שנוצרים ברגל המשותקת, בשל הסד שמורכב עליה.

   

  צילום: אוהד צויגנברג
  צילום: אוהד צויגנברג

   

  "רן יכול לדעת על פצעי הלחץ רק בסוף היום כשהוא מוריד את הנעל, הגרב והסד ומתבונן ברגל", אומר יונתן סרוסי, ראש הצוות של רן. "ניסינו לתת לרן תחושה מחודשת ברגל באמצעות חיישנים שהכנסנו לתוך המדרס שלו. אם הוא עומד או הולך זמן רב מדי, ונוצר לחץ על הרגל, החיישנים שולחים לסמארטפון שלו התרעה שהוא צריך לנוח או לשנות תנוחה, כדי להזרים דם גם למקומות אחרים". בשעות הערב, כבר מציג הצוות את הפיתוח שישפר את איכות חייו של רן מעתה ואילך.

   

  שאולי בן 49 ואב לשלושה ילדים. הוא נפצע במהלך שירות מילואים ב"צוק איתן". הוא נותר משותק ביד שמאל עם יכולת תנועה מינימלית. לפני הפציעה, סיפר, הוא היה עושה הכל בבית. הנדימן, שמעולם לא נזקק לאיש מלאכה בביתו, וכעת הוא מתקשה אפילו בפעולות פשוטות כמו חיתוך סלט והכנת כריכים לילדים. הצוות שעבד איתו בחן את הבעיה והחליט לבנות לו מתקן שמתלבש על היד ומגדיל את טווח התנועה שלו. כשהמלאכה מסתיימת הוא מרכיב את המתקן ומרים קופסה בידו השמאלית. "זו תחושה נהדרת!" הוא מחייך בסיפוק.

   

  החלום של ניב עפרון, לוחם מגלן שנפצע בידו ב"צוק איתן", הוא לחזור לשחק כדורסל ולעשות מתח. עפרון נורה בידו השמאלית, שורש כף היד נפגע וחלק מהאצבעות נותרו משותקות. בסוף היום, הוא הצליח לעשות מתח הודות למתקן עם רצועות שהתחברו לידו ואיזנו את שיווי המשקל. "יש המון תפקודים שנפגעים, קטנים או גדולים", מספר עפרון ומדגיש: "הפציעה לא מסתיימת עם השחרור מבית החולים. השיקום הוא יום־יומי, המגבלות עדיין קיימות, השריטות הנפשיות עדיין קיימות, הדברים לא נגמרו".

   

  לעזור בחקר המוח

   

   

  צילום: אוהד צויגנברג
  צילום: אוהד צויגנברג

   

  יוסי חי ציון, בן 27, מפגע מפצמ"ר בראשו ב"עופרת יצוקה" ומתנייד בכיסא גלגלים. הבקשה שלו מהצוות הייתה כללית: להגדיל את העצמאות שלו. חברי הצוות חשבו יחד איתו, ולבסוף בנו מדרגה שמתחברת לכיסא ומהווה מושב שמאפשר ליוסי לרדת לרצפה כדי לשחק עם הילדים ולעלות מדרגות עם הידיים.

   

  הצוות האחרון טיפל בבקשתה הייחודית של בת 28, שנפצעה בקרסוליה במהלך קורס טיס ובשל כך מתניידת באמצעות קביים. הבחורה המוכשרת הזאת עוסקת בחקר המוח, וכעובדת מעבדה קשה לה לשאת מבחנות לבדה, בגלל הקביים. בתום יום עבודה מאומץ, היא יצאה מהאירוע עם מתקן מעץ שמתחבר לקביים ומאפשר לה להחזיק את המבחנות באופן יציב.

   

  "המטרה שלנו היא לגרום לפצועים להבין שיש להם הזדמנויות תעסוקתיות", אומרת אביגיל לוין, מנהלת שיווק בקרן הון סיכון "אלף" ויזמת חברתית. "המייקתון הוא אירוע שיא מבחינתנו, כי הוא מראה לפצועים כיצד טכנולוגיה ועשייה יכולות לעזור להם ולפצועים אחרים, ובאותה הזדמנות לבסס קשר עם אנשים יוצרים ומוכשרים שיכולים לקדם אותם במציאת מקום עבודה. אנו רוצים להודות לכל האנשים שתרמו מזמנם ומכספם לצורך האירוע ולאלו שהגיעו להשתתף באירוע הסיום". •

   

  צילום: אוהד צויגנברג
  צילום: אוהד צויגנברג

   


  פרסום ראשון: 27.08.16 , 21:04