שני 16 בספטמבר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  14.12.1969 | ישראל עולה למונדיאל
  24 שעות • 05.02.2018
  14.12.1969 | ישראל עולה למונדיאל
  אלעד זרט

  קרוב לחמישים שנה שאנו עדיין נאחזים ברגע הזה ומקווים שיחזור על עצמו — נבחרת ישראל בכדורגל עלתה לטורניר המונדיאל. זה היה רגע גדול בספורט הישראלי. רגע של שמחה ושל הגשמה, רגע שבו עמדנו עם שאר המדינות בעולם בחגיגת הכדורגל הטובה ביותר. גיורא שפיגל נמנה עם כוכבי הנבחרת שהעפילה לטורניר הגמר במקסיקו 1970. הוא בישל את שערו של מרדכי שפיגלר נגד נבחרת אוסטרליה ב־1969 (במשחק שקבע את העפלת הנבחרת לטורניר), וכן את שערו של שפיגלר נגד נבחרת שוודיה בתיקו 1:1 במהלך הטורניר; השער היחיד של נבחרת ישראל בגביע העולמי.

   

  "אנחנו היינו כדורגלנים חובבים בלי יותר מדי ניסיון, ובשבילנו להגיע למונדיאל היה רגע דרמטי", נזכר היום שפיגל. "האמנו שנעלה כי הייתה לנו נבחרת טובה, אבל העניין הוא שגם לאוסטרלים הייתה נבחרת טובה וחששנו שחוסר הניסיון ישחק פה תפקיד".

   

  אתה זוכר את האופוריה סביב העלייה?

   

  "בטח, הייתה שמחה גדולה מאוד. הייתה התרגשות לפני כל משחק. זה היה דרמטי ונשאר דרמטי, כי עובדה שעד היום לא עלינו עוד פעם. אני כבשתי את השער מול אוסטרליה ברמת־גן שהעניק לנבחרת את הניצחון באותו משחק".

   

  במשך שנים היה שפיגל מבכירי שחקניה של נבחרת ישראל וצלע בשלישיית השי"ן המפורסמת, לצד מרדכי שפיגלר ויצחק שום. שפיגל שיחק במדי הנבחרת ב־44 משחקים בינלאומיים והבקיע בהם 18 שערים. הוא אימן במשך שנים את הקבוצות הבכירות בליגת העל וזכה באליפויות המדינה. גם היום הוא מבין שאנחנו לא מתקרבים לשחזר את הרגע ההיסטורי של ההעפלה למונדיאל.

   

  "ייתכן שאנחנו לא עולים מאז אותו טורניר בגלל שעברנו להתמודד מול קבוצות אירופה", מסביר שפיגל. "אני יכול להבין את זה. אבל מצד שני, גם הנבחרות שמולן התחרינו אז התקדמו מאוד והשתפרו. גם נגד קבוצות פחות גדולות צריך לדעת לנצח. בדבר אחד אין ספק — רמת הכדורגל בארץ לא גבוהה. כשהרמה תעלה יהיו לנו כוכבים טובים יותר ואז אולי נוכל להתחיל לחשוב על עלייה למונדיאל".

   

  מה תאחל למדינה לרגל חגיגות ה־70 שלה?

   

  "אני מאחל למדינה הנפלאה הזו שיהיה בה כבר שלום. וברמה הספורטיבית - אני מקווה שנראה כבר כדורגל טוב ושחקנים טובים. יש כאן ציבור גדול שאוהב מאוד את המשחק ומגיע לו כדורגל טוב".

   

   

   


  פרסום ראשון: 05.02.18 , 20:43