שני 16 בספטמבר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  10.2013 | נפטר הרב עובדיה יוסף
  24 שעות • 17.03.2018
  7.10.2013 | נפטר הרב עובדיה יוסף מרב בטיטו חוזרת להלוויית מנהיגה הרוחני של ש"ס
  מרב בטיטו

  לא תיכננתי להגיע כל כך קרוב, ממש לשער ישיבת "פורת יוסף" בשכונת גאולה הירושלמית, שם נישאו ההספדים ונאמרו פרקי התהילים בפני ארונו של הרב עובדיה יוסף. מה שהתברר תוך מספר שעות כהלוויה הגדולה ביותר בתולדות המדינה, התנהל כמעט למופת בתוככי ההמון האבל. הקדמתי את החסימות כדי שאוכל לכתוב על הלוויה לעיתון של מחר, חמושה בבגדים צנועים ובפנקס שנשאר עמוק בתיק מפאת הצפיפות הגדולה, מתכננת להיבלע בשוליים הנשיים הנהוגים באירועים כאלו. על המרפסות הקטנות בבתים הסובבים את הישיבה נתלו אשכולות של ילדים ונערים שזכו לתצפית נוחה אל חצר הישיבה, ונחילי אדם מילאו את הסמטאות ונשפכו אל הכיכר הקטנה בקדמת הישיבה.

   

  מסביבי עמדו בעיקר גברים, אך אף לא אחד מהם הרים גבה או העיר כלפיי דבר. גם הנשים הבודדות האחרות שהיו שם, חשו בטוחות. לא סתם קראו לו מאמיניו "אבא", ולא במקרה הלכו רבבות ישראלים שאינם שומרי תורה ומצוות מובהקים, גברים ונשים אחרי ארונו בדרכו האחרונה: הרב עובדיה יוסף היה מנהיג תורני חברתי כמותו לא היו לפניו. בפועלו הרבני היו גוונים חזקים של מעורבות חברתית עמוקה השומרת על ערנות מתמדת כלפי האופן שבו מתפתחים החיים, הוא כתב את ששת הכרכים של "יחוה דעת" — ספר הלכה פופולרי שמונגש לציבור הרחב ללא פלפולי עניות, מצא דרכים יצירתיות להתרת נשים מעגינותן, והקל משמעותית באיסורי "קול באישה ערווה".

   

  מותו גרם לשבר לא רק בתוך התנועה הפוליטית שהיה מנהיגה הרוחני וש"ס עדיין נאבקת על קיומה, אלא גם בשיח הפנים ישראלי בין חרדים לחילונים. במובנים רבים שחה הרב עובדיה ז"ל נגד הזרם הליטאי, ונקט עמדות פשרניות ומתונות ביחס לסוגיות הכי בוערות כמו גיור בני העדה האתיופית, יציאת נשים לעבודה, וגיוס גברים לצבא. הרב עובדיה מעולם לא התנצל על עמדותיו, הוא הצהיר מיומו הראשון על המטרה "להחזיר עטרה ליושנה", הזין את מנהיגותו בפרגמטיזם ערכי שכוון לשילוב מקסימלי בחברה הישראלית, ונתן מענה הלכתי גם למוחלשים ביותר בקרבה. הפרשנות שנתן ליהדות וחוקיה באה לידי ביטוי לא רק בכתביו גם במעשיו, פתיחותו ההלכתית דיברה בשפה מכנסת ומקבלת, ולכתו נתן משמעות חדשה ליתמות רוחנית.

   

   

   


  פרסום ראשון: 17.03.18 , 20:46