שני 16 בספטמבר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  24 שעות • 26.03.2018
  3.5.1998 | מחאת החרדים נגד הופעת להקת "בת שבע"
  יואב בירנברג חוזר לימי הסערה בחגיגות היובל למדינה

  עשרים שנה לפני הסערה הנוכחית בין עדן בן־זקן וגלי עטרי על הביצוע המחודש ל"הללויה", ידעו החגיגות להיווסדה של המדינה סערה אחרת. מצד האחד עמדה להקת המחול "בת שבע" — אחד הדברים המרעננים והחדשניים בתחום התרבות באותה תקופה. מנגד, החרדים. ליתר דיוק, הצנזורה שכפו על חגיגות החמישים למדינה, שזכו לשם "פעמוני היובל". אותן חגיגות ייזכרו בגלל ההופעה שלא התקיימה — כשחברי הלהקה סירבו לעלות לבמה אחרי שהחרדים דרשו שיופיעו בלבוש מלא במקום בבגדים חושפניים. הקטע שאותו בחרה הלהקה להעלות במסגרת החגיגות היה הריקוד "אחד מי יודע" מתוך היצירה "אנאפאזה", שחיבר מנהלה האמנותי של הלהקה אוהד נהרין. את הקטע נהגו הרקדנים לבצע בהופעותיהם בארץ וברחבי העולם כשברקע מתנגן השיר הלקוח מההגדה של פסח. כשהשיר הגיע למילים "אחד אלוהינו שבשמיים ובארץ" פשטו הרקדנים חלק מבגדיהם ונותרו בגופיות ובמכנסונים קצרים. הקטע עורר את זעמם של גורמים דתיים, שראו בו פגיעה וזלזול, בגלל הקישור בין המילים "אחד אלוהינו" להתפשטות הרקדנים.

   

  מי שהחלה לגלגל את כדור השלג של הפרשה הייתה מרים גולדפישר,‬ תושבת בית־אל. גולדפישר הוזמנה לחזרה הגנרלית של "פעמוני היובל" וראתה בקטע פגיעה בדת. "ההופעה הייתה מרשימה ומרנינת לב, אבל כשהגיע הקטע הזה צרמו לי מאוד התנועות של הרקדנים והמוזיקה שהתלוותה לכך. ממש נפגעתי", אמרה והתקשרה לח"כ החרדי אברהם רביץ.

   

  להקת בת שבע סירבה כמובן להופיע בגטקס במקום המכנסונים הקצרים, כפי שהציעו לה, ופרשה מהחגיגות. שבועות ספורים אחר כך הם בחרו להביע את מחאתם בדרך אמנותית. באחת מהופעות האנסמבל של הלהקה עלתה הרקדנית לבמה כשהיא לבושה בבגדי יהודי חרדי: חליפה שחורה, חולצה לבנה ומגבעת שחורה. ברקע נשמעו צלילי קונצ'רטו לפסנתר של מוצרט, מעורבים בהודעות שהושארו סביב אותם ימים במשיבון האלקטרוני של אוהד נהרין, המנהל האמנותי של הלהקה. באופן פתאומי התחלפו הצלילים ברקע, ובמקומם נשמעה מוזיקת רוק סוערת. אחת הרקדניות פשטה את בגדיה בזעם, ובמחווה לקטע "אחד מי יודע'" נשארה לבושה בגופייה ובמכנסונים. היא המשיכה לרקוד על הבמה כאשר המסך ירד, והאולם התמלא במחיאות כפיים סוערות. 

   

   


  פרסום ראשון: 26.03.18 , 19:48