שני 16 בספטמבר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  29.3.2002 | מבצע "חומת מגן"
  24 שעות • 07.04.2018
  29.3.2002 | מבצע "חומת מגן"
  בן־דרור ימיני

  אלה היו ימים קשים. אולי אפילו קשים יותר מהימים הראשונים של מלחמת יום כיפור. פיגוע רדף פיגוע. לא היה כמעט יום בחודש מארס 2002 ללא פיגוע. אווירת הפחד הגיעה לכל פינה, לכל אוטובוס, לכל קניון, לכל מסעדה, לכל בית קפה. לאף אחד לא הייתה תשובה. ראש הממשלה היה "מר ביטחון", אריק שרון, והייאוש ממצב הביטחון הלך ועלה.

   

  ואז, לקראת סוף החודש המדמם, הגיע אחד הפיגועים החמורים ביותר בתולדות מדינת ישראל. מחבל מתאבד נכנס למלון פארק בנתניה, באמצע ליל הסדר, ובפיגוע התאבדות רצח שלושים חוגגים. הידיעה הגיעה גם לאלה שלא הדליקו מכשירי חשמל. בבתים רבים קריאת ההגדה נמשכה, אבל עם טונות של מועקה. לא לחג כזה פיללנו.

   

  זה היה רגע מבחן לראש הממשלה שרון. למחרת הפיגוע התכנסה ממשלת ישראל, והחליטה על יציאה למבצע צבאי מקיף. לא עוד תגובות מקומיות, אלא מבצע חסר תקדים, שנשא את השם "חומת מגן", למיגור תשתיות הטרור. צה"ל גייס עשרות אלפי חיילי מילואים, וכבר למחרת יצא המבצע לדרך.

   

  המבצע עצמו התחיל ברמאללה, שבה הייתה המפקדה של הרשות הפלסטינית, ובתוכה המוקטעה, מקום מושבו של יאסר ערפאת. ערים רבות נכבשו, כלי נשק ומסמכים נתפסו, ובכלל זה מסמכים המוכיחים את מעורבותו האישית של ערפאת בעידוד הטרור. הקרבות הקשים ביותר היו בשכם, כאשר חיילי צה"ל לחמו בתוך הקסבה המבוצרת של העיר, ובמחנה הפליטים בג'נין. הקרב בג'נין יצר שמועה על טבח שביצעו חיילי צה"ל. השקר הופרך. התברר שחיילים רבים נהרגו בגלל רגישות גבוהה לחיי אדם. שר הביטחון דאז, בנימין בן־אליעזר, סירב לאשר הפצצה אווירית שהייתה פוגעת בהרבה יותר פלסטינים. למרות שהטענה על טבח הופרכה, היא הונצחה באמצעות הסרט הדוקומנטרי של מוחמד בכרי, "ג'נין, ג'נין". עד היום נאבקים הלוחמים מאותו קרב נגד עלילת הדם הקולנועית.

   

  הניסיון מלמד שקשה מאוד עד בלתי אפשרי למגר תשתיות טרור. צבא מצרים מתקשה להביס את שלוחת דאעש בצפון סיני. צבא ניגריה חסר אונים מול בוקו חראם. הטליבאן ממשיך להטיל אימה למרות שנים של ניסיון למגר אותו. צריך להזכיר שגל הטרור האדיר בישראל היה לאחר שישראל כבר הציעה לפלסטינים הסדר נדיב. הם דחו גם את הצעת קלינטון, הנדיבה יותר. כך שזה לא היה טרור נגד כיבוש. זה היה טרור נגד שלום ונגד עצם קיומה של ישראל. הנסיבות המדיניות וחומרת הפיגועים יצרו הצדקה רחבה ומוטיבציה גבוהה בקרב חיילי הסדיר והמילואים. זו הייתה מלחמת אין ברירה. מבצע "חומת מגן" לא חיסל לחלוטין את הטרור. אבל צה"ל החזיר לעצמו את השליטה על השטח. יחד עם בניית גדר ההפרדה, הטרור הלך וירד בשנים שלאחר מכן. אין פתרונות קסמים וגם לא פתרונות קלים. אבל מבצע "חומת מגן" הוכיח שאין צורך להרים ידיים. וגם אם שום מבצע לא יחסל את הטרור לחלוטין, הרי שאפשר להנחית עליו מכה ניצחת.

   

   

   

   


  פרסום ראשון: 07.04.18 , 20:12