ראשון 05 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  באר–שבע, 184 יום | צילום: הרצל יוסף
  ממון • 03.06.2018
  מוכרים דירה? לא כל כך מהר
  בדיקת "ממון" ולוי יצחק: הקיפאון בענף הנדל"ן האריך משמעותית את הזמן שלוקח למצוא רוכש לנכס • באילו ערים תיאלצו לחכות יותר מ–300 יום לקונה?
  עופר פטרסבורג

  מנסים למכור את הדירה שלכם כבר כמה חודשים ללא הצלחה? אתם לא לבד. מבדיקת "ממון", בשיתוף מחירון דירות לוי יצחק, עולה כי הקיפאון בענף הנדל"ן, בין היתר בגלל ההמתנה של הזוכים הצעירים ל"מחיר למשתכן" והתמעטות המשקיעים, גורם להתארכות הזמן הממוצע למכירת דירה. בעפולה, למשל, לוקח כ־300 ימים בממוצע למכור דירה יד שנייה, זינוק של 91% לעומת הזמן המקביל אשתקד. אז באיזו עיר ייקח לכם הכי מעט זמן למצוא רוכש לנכס, ואיפה תיאלצו להתפשר משמעותית במחיר? בדקנו.

   

  תל–אביב, 153 יום | צילום: אוראל כהן
  תל–אביב, 153 יום | צילום: אוראל כהן

   

  תל־אביב־יפו

   

  הזמן הממוצע למכירת דירת יד שנייה עלה בכ־8.5% ממאי אשתקד (141 יום) למאי הנוכחי (153 יום). יש ירידה חדה במספר העסקאות, בין היתר בגלל היעדרם הכמעט מוחלט של משקיעי חוץ ותושבי חוץ. במקביל, המחירים הגבוהים מקשים על ביצוע עסקאות מצד משפרי דיור וזוגות צעירים. יש גם חוסר ודאות לגבי גובהם של היטלי ההשבחה אחרי אישור תוכנית המתאר החדשה ותוכניות הרובעים בעיר. בעוד שבשכונות הצפונית דירות שוהות בשוק תקופה מאוד ממושכת (דירה ברחוב אבא אחימאיר ברמת אביב ג׳ נמכרה לאחרונה רק לאחר 238 יום בהוזלה של 4%), דירות במרכז העיר, ביפו, במזרח (פלורנטין, יד אליהו) ואף בדרום ובאזור התחנה המרכזית נמכרות תוך 90־100 יום במחירים יציבים. רועי דוד, זכיין רי/מקס ביפו: "בצפון יפו יש מגמה מוגברת של מכירת דירות. לוקח בין 90 ל־120 יום למכור דירה".

   

  ירושלים, 171 יום | צילום: חיים צח
  ירושלים, 171 יום | צילום: חיים צח

   

  ירושלים

   

  הזמן הממוצע למכירת דירה בבירה עלה ב־7%, מ־160 ל־171 יום. מחירי הדירות בעיר גבוהים וממשיכים לעלות, גם בשכונות חלשות כמו קטמון, שם דירת 3 חדרים 45 מ"ר שנבנתה בשנות ה־50 של המאה הקודמת נמכרה ב־1.4 מיליון שקל. בעיר יש תוכניות להתחדשות עירונית, אך בפועל בונים מעט וההיצע נמוך – דבר ששומר על המחירים ברמה גבוהה. חרדים רבים מהגרים לבית־שמש, וחילונים עוזבים למודיעין או ליבנה. תושבי החוץ והמשקיעים כמעט נעלמו, ואין עסקאות בשכונות יוקרה כמו טלביה ורחביה.

   

  כרמיאל

   

  הזמן הממוצע למכירת דירה עלה ב־32%, מ־185 ל־244 יום במאי הנוכחי. לדברי אהרון איציקזון, יועץ נדל"ן ברי/מקס כרמיאל, "מאז שהחלו הגרלות 'מחיר למשתכן' יש קושי גדול יותר למכור דירות ובתים. הזוגות הצעירים, שלרוב מזרימים ביקושים לדירות 3 ו־4 חדרים, יושבים על הגדר או נמצאים ברשימות של 'מחיר למשתכן' בשכונת גבעת רם. ברגע שהם לא רוכשים דירות, גם המשפחות שמחפשות לשפר דיור לא יכולות לעבור".

   

  אשדוד, 213 יום | צילום: גדי קבלו
  אשדוד, 213 יום | צילום: גדי קבלו

   

  אשדוד

   

  הזמן הממוצע למכירת דירה עלה מ־150 ל־213 יום, 42%. השוק בעיר קפוא ויש ירידה חדה במספר העסקאות. משקיעי חוץ (צרפתים בעיקר), שהיו בין הרוכשים העיקריים בעיר, נעדרים כמעט לחלוטין. המוכרים לא מוכנים להתפשר, ולכן משך הזמן למכירת דירה ארוך. עם זאת, תוכניות להתחדשות עירונית, שצפויה להוסיף כ־30 אלף דירות בעתיד, צפויות להביא לירידות מחירים בשנים הקרובות.

   

  באר־שבע

   

  הזמן הממוצע למכירת דירה עלה ב־18%, מ־156 ל־184 יום. יש קיפאון וירידה חדה בביקושים עקב הדרת המשקיעים משוק הנדל"ן. משקיעים מציעים את נכסיהם למכירה מחשש לתשלום מס מוגדל, דבר שמביא לירידות מחירים מזעריות. בניית בסיסי המודיעין בעיר, שמתנהלת בעצלתיים, צפויה להגדיל ביקושים בעתיד מצד קצינים ואנשי קבע.

   

  ראש־העין

   

   

  הזמן הממוצע למכירת דירה עלה מ־183 ל־314 יום, זינוק של כ־72%. המחירים בירידה משמעותית כשיש עודפי היצע של דירות חדשות מוכנות לאכלוס אבל אין קונים. הסיבות העיקריות: נגישות לקויה לתחבורה, פקקים ותכנון בעייתי של השכונות. בעלי דירות רבים מנסים להשכיר את דירותיהם המוכנות ולשכור דירה במיקום נגיש לתחבורה ציבורית, רכבת או מכונית פרטית. בעלי דירות מוכנים להתפשר בשיעור של עד 10% כדי למכור או להשכיר.

   

  עפולה, 303 יום | צילום: ערן יופי כהן
  עפולה, 303 יום | צילום: ערן יופי כהן

   

  עפולה

   

  הזמן הממוצע למכירת דירה בעיר עלה בכ־91%, מ־159 יום במאי אשתקד ל־303 יום השנה. אחרי שב־2015 דירה בעפולה נמכרה ב־45 יום בלבד ורמת הביקושים בעיר הייתה גבוהה, בין היתר מצד משקיעים, יש כיום בעיר עודפי היצע גדולים והביקושים ירדו.

   

  חלק מהמשקיעים מציעים את דירותיהם למכירה מחשש למיסוי מוגדל בעתיד. ניתן לראות ירידות מחירים של לפעמים 10% ויותר אחרי שהות של כמעט שנה בשוק.

   

  חיפה, 244 יום
  חיפה, 244 יום

   

   

  חיפה

   

  הזמן הממוצע למכירת דירה בעיר עלה מ־190 ל־244 יום, 28%. המשקיעים, שחיפה הייתה בעבר אחת הערים המועדפות עליהם, כמעט לא קיימים בשטח, והזוגות הצעירים ממתינים לפרויקטים של "דיור למשתכן" שצפויים להגדיל את ההיצע בכ־5,000 דירות. לכן, דירות מתקשות למצוא קונה ושוהות בשוק תקופה ממושכת. בחלק מהשכונות, שבהן ההיצע גבוה יחסית והביקוש נמוך, ניתן לראות ירידה של 5%־4% במחירים.

   

  ר"ג גבעתיים, 193 יום | צילום: צביקה טישלר
  ר"ג גבעתיים, 193 יום | צילום: צביקה טישלר

   

  רמת־גן/גבעתיים

   

  הזמן הממוצע למכירת דירה בעיר עלה מ־177 ל־193 יום, 9%. היתרון הגדול של שתי הערים הוא הקרבה לתל־אביב ונגישות טובה לכביש 4, איילון וכביש מכבית 471. עם זאת, בשנה האחרונה הקיפאון במספר העסקאות ניכר גם כאן: המשקיעים מתרחקים וחלק מהזוגות הצעירים בעמדת המתנה ל"מחיר למשתכן". בשתי הערים אושרו בשנים האחרונות פרויקטים רבים של תמ"א 38, אך כיום האישורים ניתנים במשורה. דירת 3 חדרים בבניין בן 50־60 שנה בגבעתיים נמכרת בכ־1.9 מיליון שקל, וברמת־גן ב־1.75 מיליון שקל לפחות.

   

  בתל גנים בגבעתיים יש ביקוש רב של משפרי דיור מהשכונה, אבל אין היצע. לדברי נועם דרסה, זכיין רי/מקס בגבעתיים־ר"ג, "שוק הנדל"ן סובל בחודשים האחרונים מחוסר ודאות גדול ומירידה משמעותית בכמות העסקאות. למרות שהמחירים בפועל לא ירדו, 'חיי המדף' של הדירות בשוק התארכו באופן משמעותי. הזוגות הצעירים מאוד מבולבלים לגבי הצפוי למחירי הדירות ולגבי 'מחיר למשתכן'. לכן, הם מתלבטים הרבה יותר לפני כל רכישה – דבר שמתבטא בפרק הזמן הנדרש לקבלת ההחלטה ולחתימה על החוזה".  

   

   


  פרסום ראשון: 03.06.18 , 20:27