שבת 04 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: שאטרסטוק
  ממון • 10.06.2018
  600 אלף שקל לחניה בלי דירה
  מחירה של חניה פרטית בתל–אביב שובר שיאים: עבור מקום לשים את הרכב תשלמו בממוצע יותר מחצי מיליון שקל • קבלנים זיהו את הפוטנציאל והחלו למכור חניה בנפרד • אפשר להתנחם: בניו–יורק המחירים מטורפים הרבה יותר
  עופר פטרסבורג

  600 אלף שקל. זה הסכום הדמיוני ששולם לאחרונה עבור מקום חניה ברחוב נחמני במרכז תל־אביב – בערך כמו מחיר דירת 4 חדרים יד שנייה בבאר־שבע. כמו בערים רבות בעולם, גם בארץ מחירי החניה עולים כל העת והפכו להשקעה מניבה הרבה יותר מדירות. אם מדד ת"א־35 עלה בעשור האחרון ב־38.3%, ומחירי הדירות בכ־110% בממוצע (כ־130% בת"א) – הרי שמחירי החניה עלו בערך ב־200% (פי 3).

   

  ממחקר שערכה לשכת שמאי המקרקעין עולה כי מחירה של חניה פרטית במרכז ת"א עומד בממוצע של כ־550 אלף שקל לחניה מקורה. לשם השוואה, לפני כשנה וחצי עלות מקום חניה במרכז העיר עמדה על 480 אלף שקל, ולפני 8 שנים על 250־200 אלף שקל בממוצע. לפי המחקר, חניה לא מקורה במרכז תל־אביב שווה כיום כחצי מיליון שקל. בצפון תל־אביב עומד מחיר מקום חניה על 250־300 אלף שקל ובדרומה על 200 אלף שקל בממוצע.

   

  דירה במרכז תל־אביב עם 2 מקומות חניה עולה בממוצע כ־480 אלף שקל יותר מאשר דירה עם מקום חניה אחד. חניה עוקבת תהיה זולה בכ־15% מחניה כפולה. אלא שלא רק חניה צמודה מעלה את ערך הדירות בתל־אביב: גם הקמת חניונים ציבוריים העלה את ערך הדירות באזור בכ־8% בשנה הראשונה לפתיחת החניון.

   

  חברות בנייה הבינו את הפוטנציאל, וכשהן מקימות מגדלים, בעיקר בר"ג ובת"א, מקומות חניה מוצעים למכירה בשוק בנפרד. לדוגמה, במגדלי הארבעה של קבוצת חג'ג' נמכרו חניות ללא קשר למשרדים במגדל. חניה רגילה נמכרה ב־250 אלף שקל וחניה כפולה ב־375 אלף שקל. החברה מכרה 132 מקומות חניה רגילים ו־11 חניות כפולות והניבה רווח של 15 מיליון שקל. הרווח מהשכרת חניה גבוה מרווח השכרת משרדים או דירות.

   

   

  ומה מצפה בהמשך לבועת הנדל"ן? בשנים הקרובות צפויים להתווסף 14 אלף מקומות חניה ציבוריים בתל־אביב. בשנים האחרונות כבר נפתחו חניון גבעון (כ־1,000 מקומות), חניון מתחם שרונה (10,000) וחניון בצלאל הכולל כ־600 מקומות (מתוכם 330 לשימוש הציבור), ועוד.

   

  חיים מסילתי. צילום: דנה קופל
  חיים מסילתי. צילום: דנה קופל

   

  לדברי יו"ר לשכת שמאי המקרקעין חיים מסילתי, "בניגוד לנכסי מגורים בתל־אביב, בהם התשואה היא סביב 2%־3% על השכרת חניה פרטית, ניתן להגיע גם לתשואה של 6% 7%".

   

  ומה קורה מחוץ לתל־אביב? במעגלים הרחוקים מהעיר אין יחסית הרבה עסקאות חניה. ובירושלים, עלות חניה צמודה בבנייני מגורים עומדת על 110 אלף שקל בממוצע. בחיפה, ככל שעולים בגובה הגיאוגרפי, כך שווי החניה עולה יחד עם שווי הדירות. המחיר הממוצע למקום חניה הוא 95 אלף שקל. עם זאת, בשל התפתחות הנמל מסתמנת כיום גם בחיפה מצוקת חניה. עלות חניה בעיר התחתית עומדת על 90־120 אלף שקל, בנווה שאנן ובהדר 100־130 אלף שקל ובמרכז הכרמל 120־150 אלף שקל. בבאר־שבע אין מצוקת חניה, ולכן שווי החניה הפרטית נאמד ב־10־20 אלף שקל בלבד. עם זאת, במגדלים שנבנים במרכז העיר, הדיירים יהיו מוכנים לשלם 40 אלף שקל לחניה נוספת באותו בניין.

   

  מסילתי: "בשנים האחרונות יש מגמה לפיה מצד אחד יש פחות מקומות חניה בת"א, ומצד שני ליותר אנשים יש מכוניות. יש אזורים המאופיינים במשפחות צעירות, בהם יש לכל משפחה יותר מרכב אחד. ככל שהמצוקה מתגברת, המחיר עולה".

   

  לשם השוואה, בניו־יורק הוצע לפני כ־6 שנים מקום חניה בכמיליון דולר – גבוה פי 6 מהמחיר הממוצע של בית פרטי בארה"ב. הרוכש הסביר שרכישת החניה מקבילה לתשלום קנס של 115 דולר על חניה בלתי חוקית מדי יום במשך 24 שנים. ובהונג־קונג קנה זוג לפני 9 חודשים חניה בפרויקט דירות ב־430 אלף דולר, ומכרו אותה בשבוע שעבר ב־760 אלף.

   

  נושא החניה עלה לאחרונה לדיון בכנס ישראל לחניה, תנועה ותחבורה בירושלים, ומומחים אמרו כי זהו הנושא הבוער בשוק הנדל"ן.

   

  פיני קבסה, מפיק הכנס ועורך מגזין "חניה ותחבורה", ציין כי התייקרות החניה מצריכה את היזמים למצוא פתרונות הרבה יותר יצירתיים – במיוחד כשמדובר בשיווק פרויקטי נדל"ן מורכבים של התחדשות עירונית בלב הערים, ללא פתרון תחבורתי. "בישראל אין מטרו", הוא אומר, "מרכזי הערים נהיים צפופים יותר, ומצרך החניה רק יאמיר ללא פתרונות טכנולוגיים".

   

  איך מתבצעת מכירת חניה? עו"ד אביב טסה, מומחה לתכנון ובנייה: "חניה בבית משותף מוגדרת כרכוש משותף, שבעת רישום הבית הוצמד לדירות שבבניין בהתאם לבחירת הקבלן. "מכירת חניה כמוה כמכירת זכות במקרקעין. במכירת חניה לא נמכרות מלוא הזכויות במקרקעין, אבל מכירה זו חייבת בדיווח לרשויות המס".

   


  פרסום ראשון: 10.06.18 , 20:45