שישי 05 ביוני 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  |
  חדשות • 01.01.2019
  השפלת החיילת באוניברסיטה
  חיילת שהגיעה במדים לשיעור באוניברסיטה העברית בירושלים ספגה ביקורת מסטודנטית ערבייה - וננזפה על ידי המרצה • התאחדות הסטודנטים הביעה מחאה, ההנהלה והמרצה התנצלו על המקרה
  ענבר טויזר ותמר טרבלסי־חדד

  תקרית צורמת באוניברסיטה העברית עוררה סערה פוליטית ודרישה לפטר מרצה מתפקידה.

   

  האירוע התרחש אתמול, ודבר קיומו נחשף ב"כאן". במהלך שיעור בפקולטה למדעי הרוח העירה סטודנטית ערבייה לסטודנטית אחרת, חיילת שהגיעה לשיעור, על כך שהיא לבושה במדי צה"ל. בין השתיים פרץ ויכוח.

   

  בתום השיעור ניגשה המרצה, ד"ר קרולה הילפריך אל החיילת, בעת שעמדה במסדרון, ונזפה בה. בסרטון וידיאו שתועד על ידי אחד הסטודנטים הטיחה המרצה בחיילת: "את לא יכולה להיות נאיבית ולבקש שיתייחסו אלייך כאזרחית כשאת מבקשת להיות במדים. את חיילת בצבא של ישראל, ויתייחסו אלייך בהתאם".

   

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הסטודנטית אמרה לה בתגובה שהיא לא מעוניינת להיכנס לפוליטיקה וכי היא משרתת בצה"ל כדי להגן על המדינה. "זה מפריע שאני יושבת במדים בכיתה?" שאלה החיילת את ד"ר הילפריך. המרצה השיבה לה: "יש אנשים שהחברה האזרחית חשובה להם כמו שהצבא חשוב לך, ואת חייבת לקבל בסובלנות את סדר העדיפות שלהם כפי שהם מקבלים ומתעמתים עם סדר העדיפות שלך".

   

  הסטודנט שהיה עד לשיחה אמר אמש ל"ידיעות אחרונות": "חזיתי במקרה הכי מרתיח שראיתי בכל שנותיי באוניברסיטה, והיו הרבה. תלמידה הגיעה לשיעור בקורס של ד"ר הילפריך. באותו קורס יש תלמידה נוספת שלא כל כך אוהבת את זה שיש סטודנטיות במדים, והיא העירה לה על כך לאורך כל השיעור. המרצה הנכבדה, במקום להעיף את הסטודנטית שהפריעה לשיעור ופגעה בחיילת, גערה בסוף השיעור בחיילת על כך שהיא בוחרת לבוא במדים".

   

  ההתאחדות הארצית של הסטודנטים פירסמה הודעת גינוי נגד המרצה: "מביש לראות שסטודנטים זוכים לתגובות משפילות רק כי הם לובשים מדים. בשנים האחרונות עסקנו רבות בקידום זכויות סטודנטים וסטודנטיות שמשרתים במילואים כדי להבטיח שהשירות לא יפגע בהם מבחינה אקדמית. לא העלינו על הדעת שעצם לבישת המדים תהווה בעיה למי מהמרצים. זו לא מציאות מקובלת שסטודנט יחוש ולו במקצת שהקמפוס הוא לא מרחב בטוח עבורו. על אף חילוקי הדעות והמטענים הפוליטיים שצפים אנו מדגישים בפני המרצים והסטודנטים - תביעו עמדות, אבל תשמרו על כבוד האדם".

   

  תנועת "אם תרצו" הצטרפה אף היא למתקפה נגד המרצה וקראה לשר החינוך נפתלי בנט "להתערב בנעשה במוסד ולפעול לפיטוריה". בהודעתה נאמר בין היתר: "האלימות שהופנתה כלפי סטודנטית אך ורק מפני שלבשה את מדי צה"ל היא שפל חדש באקדמיה הישראלית".

   

  מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה: "האוניברסיטה מכבדת את כל הסטודנטים והסטודנטיות כולל את אלה שבאים ללמוד בזמן שירותם הצבאי - סדיר, קבע או מילואים. ההנהלה מגנה התנהגות בלתי מכבדת בין סטודנטים לסטודנטים ובין אנשי סגל לסטודנטים. האוניברסיטה והמרצה מתנצלות בפני הסטודנטית שחשה פגועה".

   


  פרסום ראשון: 01.01.19 , 23:58
  ידיעות אחרונות