ראשון 16 ביוני 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: שאול גולן
  חדשות • 12.06.2019
  עובדים עליהם
  לפני כחצי שנה סיכמו משרד האוצר ואיגוד העובדים הסוציאליים, שמחו על האלימות נגדם, על משא ומתן שיתקיים עד חודש מארס • כמעט שלושה חודשים אחרי, סיכומים אין, ובאיגוד מאיימים: נחדש את המאבק
  אמיר אלון

  שישה חודשים עברו מאז השהו העובדים הסוציאליים את מחאתם, ושלושה חודשים אחרי שהמו"מ אמור היה להסתיים ־ סיכומים אין, האלימות לא פוסקת ובאיגוד העו"סים מאיימים לחדש את המאבק.

   

  באמצע דצמבר שנה שעברה, לאחר שבועות ארוכים של מחאה שלוותה בהפגנות ענק, בחסימות כבישים, בעיצומים ובהשבתות, סוכם כי משרד האוצר ואיגוד העובדים הסוציאליים ינהלו דיונים על מנגנון כולל להגנה על העובדים, שיימשכו עד לסוף חודש מארס. עם זאת, חודשיים וחצי אחרי שהמשא ומתן היה אמור להסתיים, הצדדים בנתק והסיכום המיוחל לא נראה באופק. ברקע דווחו כבר על כ־30 מקרי אלימות חדשים מאז תחילת המו"מ.

   

  בין המקרים המדווחים בחודשים האחרונים - תקיפות פיזיות של עובדים סוציאליים באור־עקיבא, טבריה, פרדס חנה־כרכור, אשקלון, טייבה, ירושלים, תל־אביב, ערערה ובמקומות נוספים. אחת הקורבנות היא ללי טוסון (61), מנהלת המדור לטיפול בהתמכרויות, שיקום האסיר ודרי רחוב בעיריית חדרה. טוסון סיפרה ל”ידיעות אחרונות” על פרטי התקיפה, שאירעה ב־30 באפריל. "מטופלת התקשרה לבקש תלושי מזון, למרות שהיא סיימה את המכסה השנתית ולכן קיבלה תשובה שלילית. היא הגיעה למחלקה ונכנסה באטרף. השומר רץ אחריה. היא התחילה לירוק ולצעוק, התפרצה לחדר שלי, התקרבה אליי למרחק נגיעה, קיללה אותי ואיימה. השומר הוציא אותה מהחדר והיא המשיכה בצרחות ובהשתוללות. התקשרתי למשטרה, ובינתיים היא השתחררה מהשומר, פרצה שוב לחדרי, המשיכה לקלל ולאיים וזרקה לעברי את המחשב ושני כיסאות. השומר הצליח שוב פעם איכשהו להוציא אותה והיא אמרה שיש לה סכין".

   

  באיגוד העו"סיפ טוענים כי הציגו בפני משרד האוצר תוכנית מלאה לטיפול בבעיה, אך האוצר מסרב לתקצבה למרות התחייבותו, בנימוק שמדובר בממשלת מעבר. יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, ענבל חרמוני, מאשימה: "נראה שבמשרד האוצר מחכים להלוויה של עובדת סוציאלית כדי לתת מענה למצב. אלו חיי אדם, זה לא אמור להיות תלוי בתנודות פוליטיות". חרמוני מאיימת כי "אם הסחבת תימשך ולא תהיה התקדמות משמעותית בשבועיים הקרובים - נחדש את המחאה. לא נאפשר את המשך פעילותם של שירותי הרווחה בארץ ללא מוגנות העובדות".

   

  ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "הדיונים בנושא מוגנות העו"סים מתנהלים בחודשים האחרונים בשיתוף פעולה מלא בין נציגי האוצר לנציגי העובדים, מתוך הכרה רבה בחשיבות הנושא. לצערנו, איגוד העו"סים הוא שבוחר שלא להמשיך את הדיונים למרות ההתקדמות המקצועית הניכרת. נכונות האוצר לדיון מקצועי נותרה בעינה ואנו קוראים לאיגוד להמשיך בתהליך המקצועי המשותף במטרה להביא למיצויו".