שישי 05 ביוני 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: גיל נחושתן
  ממון • 10.09.2019
  היועמ"ש: "ההגרלות של תוכנית מחיר למשתכן לא בוצעו כחוק"
  שנה אחרי חוות הדעת של המשנים ליועמ"ש, מנדלבליט מצטרף וקובע: האוצר לא הוציא היתר מיוחד לעריכת ההגרלות • זכיתם בדירה? משרד המשפטים מרגיע: "תוקף ההגרלות שהתקיימו לא ייפגע"
  מאת נמרוד בוסו

  היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, פירסם אתמול חוות דעת המגבה את חוות דעתם של שניים מהמשנים שלו, בה קבע שבהגרלות מחיר למשתכן שעורך משרד הבינוי והשיכון נפל פגם חוקי מאחר שלא התקבל היתר ממשרד האוצר לעריכת הגרלות.

   

  חוות דעתו של מנדלבליט מגיעה כיממה לאחר הודעת משרד הבינוי והשיכון על קיום הגרלה גדולה כשבוע לאחר הבחירות, ב־23 בספטמבר, שבה יוגרלו 3,300 דירות. ההגרלה לא תושפע מחוות הדעת, שכן מאז חוות הדעת הראשונה בנושא המשרד כבר מחזיק בהיתר הנדרש.

   

  פרשנות האוצר נדחתה

  בספטמבר 2018 קבעו המשנים ליועמ"ש, עמית מררי וארז קמיניץ, שהקצאת זכות מוגבלת באמצעות עריכת הגרלה, במקרים בהם לא ניתן לחלק את הזכות לכלל הזכאים הפוטנציאליים, נכללת בגדרי האיסור שנקבע בחוק העונשין על משחקים אסורים, הגרלות והימורים, ולכן היא טעונה היתר מיוחד ממשרד האוצר. יחד עם זאת, הבהירו המשנים שאין בכך כדי לפגוע בדרך כלשהי בתוקפן של ההגרלות שהתקיימו. היועץ המשפטי של האוצר, עו"ד אסי מסינג, על דעת מנכ"ל המשרד שי באב"ד, ביקש לחלוק על הפרשנות של המשנים וביקש את הכרעת היועמ"ש.

   

   
  כחלון | צילום: אלכס קולומויסקי
  כחלון | צילום: אלכס קולומויסקי

   

   

  במכתב של עו"ד מסינג נטען שתכלית האיסורים על הגרלות היא מניעת הסיכונים הכרוכים בהימורים, בהם התמכרות להימורים וביצוע עבירות נוספות. בנוסף, הוא הציג פסקי דין של בתי המשפט השונים שבהם נקבע שהגרלה היא פרקטיקה אפשרית ולגיטימית במשפט המינהלי להקצאת משאבים.

   

  עוד צוין במכתב שרשויות שונות עושות שימוש בפרקטיקה של הקצאת משאבים באמצעות הגרלה מבלי שקיבלו היתר, ולכן קיים קושי לקבוע שמדובר בעבירה לפי חוק העונשין. בהתאם, הועלה החשש מפני ריבוי פניות של גורמים ציבוריים ופרטיים לצורך מתן היתר.

   

  לאחרונה הועברה לעו"ד מסינג תגובת היועמ"ש, ע"י עוזרו של מנדלבליט עו"ד רועי כהן, בה הובהר שבשל הקושי להגדיר אילו הגרלות מותרות ואילו אסורות, הפתרון שמצא המחוקק הוא קביעת כלל גורף האוסר לערוך הגרלות, ועיגון מנגנון מתן היתרים להגרלות מסוימות כדי לאפשר חריגה מהכלל במקרים המתאימים.

   

  עו"ד כהן דחה את פרשנותו של מסינג לחוק העונשין, שלפיה יש לפרש את סעיף העבירה כך שיחול רק על הגרלות שיש הצדקה מהותית לאסור אותן, קרי - לשם ההימור בלבד, וציין כי הפרשנות הזו "מרוקנת מתוכן את סעיף ההיתרים שתכליתו היא להתיר בדיוק את עריכת ההגרלות האלו, שאין חולק שהן נורמטיביות ולעיתים נדרשות".

   

  באשר לקושי בריבוי הפניות לקבלת היתר לעריכת הגרלה, משיב עו"ד כהן שהמענה לכך הוא בקביעת היתר כללי להגרלות מסוגים מסוימים או לחלופין בתיקון חקיקה, אם יימצא שיש מקום לכך.

   

  הוא הדגיש שאם עמדת האוצר היא שמנגנון ההיתרים הקיים בחוק לא מגשים כראוי את התכלית שעומדת בבסיסו, רשאים כמובן גורמי המשרד לבקש לבחון עריכת תיקון חקיקה בעניין. אולם כל עוד החוק לא יתוקן - וכיום הוא לא מותיר מקום לפרשנות שלפיה ההגרלות חוקיות גם ללא קבלת היתר - אזי המדינה על רשויותיה השונות מחויבת לקיים את האמור בו.

   

  תגובת משרד השיכון: "המשרד פועל מכוח היתר שניתן לו לביצוע הגרלות מטעם שר האוצר, בהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה. ההגרלה הגדולה תתקיים כמתוכנן".

   

  המספרים של מחיר למשתכן

  619 הגרלות

   

  140 אלף נרשמים להגרלות

   

  66 אלף זוכים בדירות

   

  3,000 דירות אוכלסו

   

  מקור: משרד הבינוי והשיכון

   


  פרסום ראשון: 10.09.19 , 18:38
  ידיעות אחרונות