yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: נתנאל אייזיק
  חדשות • 18.09.2019
  מוסר כליות
  ישראל וחנאן, יהודי וערבייה שנזקקו להשתלת כליה, חיכו שנים לניתוח המיוחל • כשסוף־סוף נמצאה כליה, התברר שהיא לא מתאימה להם • בעזרת שרשרת השתלות, שגם איחדה בין יהודים לערבים, נמצאו להם תורמים וחייהם ניצלו • "הגזענות של הפוליטיקאים הורגת - יהודים וערבים יודעים לחיות יחד", סיכמו
  ענבר טויזר

  המתיחות בין ערבים ליהודים בישראל עמדה בלב ליבה של מערכת הבחירות שהסתיימה שלשום. החל מהסערה סביב ההצעה להציב מצלמות בקלפיות ביישובים הערביים, דרך ניסיונות הפחדה של חלק מהמפלגות מפני שיעורי הצבעה גבוהים במגזר הערבי ועד סמסים שכללו לעיתים הסתה ושיסוע של המגזר היהודי והערבי זה בזה. אבל בעוד הפוליטיקאים רבים - האזרחים מוכיחים שאפשר גם אחרת.

   

  24 שעות לפני הרגע הדרמטי בו נפתחו הקלפיות, שני גברים יהודים ושתי נשים ערביות עמדו בפני רגע דרמטי פרטי משל עצמם: שרשרת ניתוחים שהצילה את חייהם של שניים מהם. עידו מהיישוב הקהילתי־דתי הושעיה התכוון לתרום כליה באופן אלטרואיסטי לישראל, אותו לא הכיר לפני כן, אלא שלצערו הוא נמצא לא מתאים בבדיקות. כך גם עאידה משפרעם, שהתכוונה לתרום כליה לגיסתה חנאן, אך תוצאות הבדיקות הראו שהדבר לא יתאפשר. בבית החולים רמב"ם הציעו לארבעה לבצע "שרשרת השתלות", שהובילה לכך שעאידה תרמה את כלייתה לישראל, בעוד שעידו תרם כליה לחנאן.

   

  ישראל בלבן (35), תושב קריית־ביאליק, נזקק להשתלת הכליה בעקבות מחלה תורשתית. הוא מספר שלפני ארבע שנים החל לקבל דיאליזה, ומאז חייו השתנו: "הפסקתי לעבוד וכמעט כל יום הגעתי לטיפול של ארבע שעות בבית החולים רמב"ם. בשלב מסוים הייתי מאושפז במשך חצי שנה, הייתי מועמד להשתלה והמתנתי לתרומה. יום אחד התקשרו אליי מעמותת 'מתנת חיים'", הוא נזכר ביום בו הודיעו לו שסוף־סוף נמצאה כליה עבורו, רגע לפני שהתאכזב: "אמרו שיש תורם פוטנציאלי, אבל לצערי בבדיקות שערכנו הוא לא התאים כדי לתרום לי", אמר.

   

  במקביל, ובלי להכיר זה את זו, שכבה בבית החולים והמתינה לתרומה חנאן, מוסלמית משפרעם. עאידה חוסרי, גיסתה בת ה־52, סיפרה שהיה לה ברור שתציל את חייה של חנאן: "הגעתי לבדיקה גנטית ואמרו לי שהכליה לא מתאימה לה. שאלו אותנו בבית החולים האם אני מוכנה לתרום את הכליה למישהו אחר ואולי בזכות זה הוא גם יוכל לתרום את הכליה שלו לאחותי. עניתי 'אם נציל בזכות זה חיים של שני אנשים - אין לי בעיה לתרום לו את הכליה'".

   

  צילום: נתנאל אייזיק
  צילום: נתנאל אייזיק

   

   

  12 שעות לקח מבצע ההשתלות שבוצע על ידי הכירורג ד"ר אחמד עסליה ומנתח כלי הדם ד"ר טוני כראם. ההצלבה אכן התבצעה בהצלחה, והשבוע נפגשו התורמים והנתרמים. "פגשתי את עאידה בבית החולים, הודיתי לה וקניתי לה מתנה ושוקולדים", סיפר ישראל בהתרגשות. עאידה הוסיפה: "אני שמחה מאוד שהצלתי את חייהם של שני אנשים. הגזענות של הפוליטיקאים הורגת אותנו – אנחנו למדנו לחיות יחד, ערבים ויהודים. בכל שבת אנחנו נפגשים עם חברים יהודים שלנו ואין לנו שנאה לאף אחד – גדלנו יחד וזה יישאר כך כל החיים", היא הבהירה.

   

  שרשרת ההשתלות הזו, שכאמור הצילה את חייהם של שני בני אדם, החלה להתגלגל בזכות כוונתו של עידו גולדברג מהושעיה לתרום כליה באופן אלטרואיסטי, לאדם כלל אינו מכיר. בשיחה עם "ידיעות אחרונות”, סיפר עידו על ההחלטה לתרום כליה לאדם זר: “כשהייתי סטודנט החלטתי שיבוא יום ואתרום כליה, בעקבות מודעה שראיתי בעיתון. קסמה לי המחשבה שהעלות שאני נדרש ‘לשלם’ כשאני תורם כליה היא מועטת ביחס למה שמקבל המושתל בפער עצום. אני כמעט אשכח מזה בעוד כמה חודשים אבל עבורו זה יישנה את החיים לשנים קדימה. באמצעות שרשרת ההשתלות זכיתי לעזור אפילו ליותר מאדם אחד”, סיכם.

   

  הכליה של עידו הגיעה לגופה של חנאן חמאדה משפרעם. "מי שהציל חייו של אדם אחד, כאילו הציל את העולם כולו", אמרה לאחר הניתוח. אסתי כץ, מתאמת השתלות של בית החולים רמב"ם אמרה בסיפוק: "די נדיר שאנחנו מצליחים לתאם מבצע כזה במהירות, ובתוך שלושה שבועות ביצענו את רצף הניתוחים בהצלחה".

   

  הרב ישעיהו הבר, יו"ר עמותת 'מתנת חיים', שאחראית למאות השתלות בשנים האחרונות, בירך על ההשתלה המיוחדת: "ההשתלה הזו היא איחוד נפלא בין חלקי העם, שהתחברו באופן מרגש ומרומם: יהודים ומוסלמים, דתיים וחילונים, נשים וגברים. זה היופי של מתנת חיים, ואני מקווה שנמשיך לחבר ולאחד בעם באמצעות הצלת חיים אלטרואיסטית".

   


  פרסום ראשון: 18.09.19 , 23:52
  yed660100