שבת 26 בספטמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: שאול גולן
  ממון • 20.11.2019
  פיצוי לבעלי אולמות ומסעדות בעוטף עזה ובשדרות. אשקלון נשארה בחוץ
  ועדת הכספים אישרה מתווה לפיצוי בגין ביטול אירועים או קלקול חומרי גלם בגלל המצב הביטחוני • הפיצוי יחול רטרואקטיבית מ־2018
  מאת גד ליאור

  בעלי אולמות שמחה ומסעדנים בשדרות ובעוטף עזה יפוצו על ההפסדים הגדולים שנגרמו להם בסבבי הלחימה, כך אישרה אתמול ועדת הכספים פה אחד. הפיצוי יחול רטרואקטיבית מחודש מאי 2018. העיר אשקלון, על אף שספגה מספר רב של רקטות גם במבצע הנוכחי וגם במבצעים קודמים, לא נכללת ביישובי הספר שזכאים לפיצוי.

   

  יישובי ספר הם יישובים שתושביהם ובעלי העסקים שבהם זכאים לפיצוי מהמדינה בשל נזקי מלחמה עקיפים שנגרמו להם, ולא רק הנזקים הישירים שנגרמים לרכוש. לאחרונה העיד בעל אולם שמחות, כי נאלץ לבטל 12 אירועים (!) ונגרמו לו הפסדים של מיליוני שקלים בשנה וחצי האחרונות.

   

  אתמול כל נציגי הקואליציה והאופוזיציה בוועדה תמכו בתיקון לתקנות הפיצויים שהעבירו שר האוצר משה כחלון ורשות המסים. התיקון החדש כולל מתווה פיצויים לעסקים בענפי האירועים והמסעדות ביישובי ספר, ונותן מענה קבוע למאפיינים הייחודיים של ענפים אלו.

   

  החלטת ועדת הכספים מגיעה לאחר שבועות של דיונים והתנגדות היועץ המשפטי של משרד האוצר להתיר תשלום פיצויים רטרואקטיבית לבעלי העסקים. ההסכמות שהובילו לאישור התקנות הושגו לאחר דיונים ארוכים ותכופים שנערכו בין רשות המסים לוועדה, בהובלת מנהל הרשות ערן יעקב ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני.

   

  התיקון קובע שעסקים ביישובי ספר יהיו זכאים לפיצויים בגין ביטול אירועים עקב הנחיות פיקוד העורף וקלקול חומרי גלם. הם יוכלו לדרוש מעתה פיצויים בגין נזקים אחרים שנגרמו להם בשל הפסקת פעילות, אפילו רק של 24 שעות, כאשר עד כה יכלו לדרוש פיצויים בגין נזק עקיף רק לאחר הפסקת פעילות מלאה של יותר משבוע.

   

  לנוכח המציאות הביטחונית של אירועי הסלמה קצרים ותדירים, עלה צורך לתקן את התקנות. זאת בשל היות העסקים חשופים לביטולים של אירועים ולהפחתה משמעותית בפעילותם בעת הסלמה ביטחונית, וכן בשל הקושי להתאושש כלכלית. נבהיר שמדובר בתיקון של תקנות קיימות ולא בהוראת שעה שתוקפה מוגבל.

   

  פיצויים לאולמות שמחות, גני אירועים ומוסדות תרבות ופנאי ביישובי ספר, יינתנו בגין נזק ממשי שנגרם בשל ביטול אירוע או פעילות אצלם, בשל הגבלות של פיקוד העורף וכן בגין נזק ממשי שנגרם להם עקב הפסקת פעילות של למעלה מ־24 שעות.

   

  פיצויים לבתי אוכל ביישובי ספר יינתנו לאחר הפסקת פעילות של 24 שעות - ולגבי חומרי גלם שהתקלקלו בעקבות המצב הביטחוני, לא תידרש הפסקת פעילות.

   

  לאור פניות, קרן הפיצויים הבהירה אתמול שעובדים המתגוררים עד 40 ק"מ מרצועת עזה ונעדרו באירוע ההסלמה האחרון ממקום עבודתם בשל הנחיות פיקוד העורף, זכאים לשכר עבור ימי עבודה אלו - והמעסיקים מצידם רשאים לדרוש פיצויים מהקרן בגין השכר לעובדים.

   

  הכרזת שר הביטחון נפתלי בנט על מצב חירום באזורים הנמצאים בטווח של עד 80 ק"מ מהרצועה מתייחסת לפן הביטחוני, ולא משנה את התקנות לפיצוי עובדים ובעלי עסקים - ולכן תושבי אשקלון, על אף השיגורים הרבים לעברה, לא זכאים לפיצוי על היעדרותם מהעבודה.

   


  פרסום ראשון: 20.11.19 , 19:10