שלישי 28 בינואר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילומים מתוך ה"גרדיאן": Serge Klarsfeld, Lilly Jacob Zelmanovic Meier
  חדשות • 15.01.2020
  אושוויץ – כמו שלא ראינו
  סרט חדש שישודר בבריטניה מנסה להנגיש את השואה לדור הצעיר • לשם כך, מוצגים האירועים מנקודת ראותם של צעירי התקופה, והתמונות ההיסטוריות מ"אלבום אושוויץ" יעברו עיבוד מיוחד ויהפכו צבעוניות • "האלמנט האנושי מתעצם לנוכח הצבעים החדשים של התמונות", אומר הבמאי, "זה לא רק סרט היסטורי, אלא עדכני"
  יניב חלילי | כתבנו בלונדון

  המצמררות קמות לתחייה - בצבעים: תצלומים בשחור־לבן ממחנה ההשמדה אושוויץ־בירקנאו יעברו עיבוד מיוחד שיעניק להם צבעים אמיתיים, וישולבו, לראשונה, בסרט תיעודי מיוחד שיוקרן בבריטניה. הפרויקט מעורר הציפייה ישודר בשני חלקים לציון יום השנה ה־75 לשחרור המחנה.

   

  הסרט "אושוויץ - הסיפור שלא סופר בצבע" (Auschwitz Untold in Colour) יכלול עדויות של ניצולים, ובהם יהודים וצוענים. את הפרויקט היוקרתי, שישודר בערוץ 4 הבריטי, ביים דיוויד שולמן, שזכה לפני שנתיים בפרס הבאפט"א היוקרתי על סרטו התיעודי שעסק באמן ז'אן־מישל בסקיה.

   

  הסרט מתמקד בחורבן התרבות היהודית בתקופת השואה, בהתנגדות היהודית לנאצים ובהשפעת השואה על קהילת הצוענים באירופה. שולמן סיפר בראיון ל"גרדיאן" כי מטרת הפרויקט היא, בין השאר, "להתבונן על המאורעות דרך עיניהם של צעירים, שרכשו עמדות פוליטיות מובחנות".

   

  הסרט בין שני החלקים יכלול תמונות מ"אלבום אושוויץ" - האוסף היחיד של תמונות שצולמו במחנה הנורא ותיעדו את חיי היומיום בו. על פי הסברה הרווחת, התמונות ששרדו צולמו על ידי חיילי אס־אס אשר שירתו במחנה.

   

  צילומים מתוך ה"גרדיאן": Serge Klarsfeld, Lilly Jacob Zelmanovic Meier
  צילומים מתוך ה"גרדיאן": Serge Klarsfeld, Lilly Jacob Zelmanovic Meier

   

   

  חשיבות הפרויקט מתעצמת לנוכח העובדה שהתמונות יעברו עיבוד לצבע ויאפשרו הנגשה של השואה לדור הצעיר, שאולי נרתע מתמונות שחור־לבן. שולמן אמר כי "זה היה מפתיע ויוצא דופן לראות את האלמנט האנושי מתעצם לנוכח הצבעים החדשים של התמונות. זה מעניק לתמונות ממד עכשווי. זה לא רק סרט היסטורי, אלא עדכני". אגב, במהלך העבודה על הסרט הצליח אחד הניצולים לזהות את עצמו באחת התמונות. הפרויקט התיעודי מצטרף לשורה של יוזמות ברחבי העולם, שנועדו להנגיש את זוועות השואה לדור הצעיר. אחרי הצלחת "הסיפור של אווה" בשנה שעברה, מצטרף פרויקט "אושוויץ - הסיפור שלא סופר בצבע" גם לפרויקט Stop this Story! שבמסגרתו נרתמים כוכבים ברחבי העולם להעלות את המודעות לשואה ברשת האינסטגרם.

   

  ידיעות אחרונות