שישי 27 בנובמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: גטי
  24 שעות • 15.10.2020
  התקווה השחורה של טראמפ
  בזמן שהוא מדמם בסקרים מול ג'ו ביידן, דונלד טראמפ יודע שהדרך שלו לכהונה שנייה בבית הלבן עוברת דווקא דרך המיעוטים ‑ אלה שנגדם התבטא שוב ושוב בשנים האחרונות. אחרי שהואשם בשורה של אמירות גזעניות הוא משקיע לא מעט כדי לשכנע אותם להצביע לו, ובינתיים המאמץ משתלם: סקרים מראים כי התמיכה של גברים שחורים צעירים בנשיא גבוהה פי שניים מאשר ב־2016. האם זה מה שיסלול לו את הדרך לניצחון מדהים נוסף?
  ציפי שמילוביץ

  "לפני הבחירות ב־2016 דונלד טראמפ אמר לי: 'היספאנים לעולם לא יצביעו לי, כי בדיוק כמו השחורים הם טיפשים מכדי להצביע לטראמפ'".

   

  (מייקל כהן, עורך דינו לשעבר של הנשיא טראמפ)

   

   

  את הופעת הבכורה הפומבית הראשונה שלו אחרי ששוחרר מבית החולים, ערך דונלד טראמפ בסוף השבוע שעבר ממרפסת הבית הלבן. נשיאים אמריקאים קודמים הקפידו שלא לייצר את הו

   

  ויז'ואל האפל של מנהיג עומד על מרפסת ונואם לקהל מתחתיו, אבל טראמפ מעולם לא הוטרד מזוטות שכאלה. להפך: זה בדיוק מה שהוא רצה. עוד פחות הטרידה אותו זהות הקהל אליו דיבר מהמרפסת הגבוהה. מה שהיה חשוב זו הסצנה של כ־400 צעירים שחורים מתגודדים על מדשאת הבית הלבן, בפעם הראשונה מאז עזב ברק אובמה את השכונה.

   

  הצעירים האלה משתייכים לתנועה הנקראת "בלקזיט" (Blexit), ששמה לעצמה למטרה לגרום לשחורים לעשות אקזיט מהמפלגה הדמוקרטית. יום אחרי האירוע התברר כי הוזמנו אליו 2,000 איש ורק 400 הגיעו.

   

  חלקם אף קיבלו כסף, אבל זה לא שינה את אפקט היח"צ שטראמפ קיווה להשיג: אם הצילומים האלה יעזרו להסיט אפילו קול שחור אחר מהצבעה למועמד הדמוקרטי, ג'ו ביידן - האירוע כולו, למרות סכנת ההדבקה ההמונית בקורונה, היה שווה. כי הבסיס החזק של טראמפ אולי מורכב מאנשים לבנים, אבל הדרך שלו לכהונה שנייה, אפילו יותר מאשר לראשונה, עוברת בצמצום - ולו מזערי - של אחוז ההצבעה לדמוקרטים בקרב קהילות מיעוטים.

   

  במחצית משחק הסופרבול האחרון, שנערך רגע לפני הקורונה, שודרה פרסומת שהקמפיין של טראמפ שילם תמורתה 11 מיליון דולר. במרכזה עמדה אליס ג'ונסון, אישה שחורה ששוחררה בשנת 2018 לאחר שריצתה 21 שנות מאסר בגין עבירת סמים לא אלימה. בתשדיר נראית ג'ונסון עם בני משפחתה, אומרת למצלמה: "אני רוצה להודות לנשיא דונלד טראמפ. הללויה".

   

  צילום: גטי
  צילום: גטי

   

   

  מתמקד בגברים השחורים

   

  הקמפיין של טראמפ סובל ממצוקה כספית, והעובדה שבחר להשקיע כל כך הרבה כסף בתשדיר שמתמקד בקיפוח שחורים על ידי מערכת המשפט, הבהירה שבתוך הכאוס הקבוע הם מרוכזים לפחות בתחום אחד: לגרום למצביעים שחורים לא להצביע לביידן. אלה אפילו לא חייבים להצביע לטראמפ: מצידו שפשוט יישארו בבית כפי שעשו ב־2016.

   

  כשאומרים מצביעים שחורים, הכוונה היא רק לגברים. קרוב ל־100 אחוז מהנשים השחורות באמריקה יצביעו לג'ו ביידן. טראמפ רוצה לקלף לפחות 20 אחוז מהגברים, ומאז מותו של ג'ורג' פלויד בחודש מאי, השקיע הקמפיין שלו למעלה משישה מיליון דולר בפרסום בפייסבוק שמיועד ישירות להשפיע על גברים שחורים.

   

  בהופעתו על המרפסת בבית הלבן, וגם באירועים אחרים, מבטיח להם טראמפ הרים וגבעות: "ניצור שלושה מיליון משרות חדשות לקהילה השחורה! נפתח חצי מיליון עסקים חדשים בבעלות שחורה! נגדיל את הגישה להון בקהילות השחורות ב־500 מיליארד דולר! נגדיר את הקו קלוקס קלאן כארגון טרור". להבטחות האלה אין באמת בסיס, כפי שהוכיחו ארבע השנים האחרונות, אבל כאמור המטרה היא לשכנע ולו אחוז קטן. סקרים אחרונים מראים כי התמיכה של גברים שחורים מתחת לגיל 50 בטראמפ עומדת על כ־18%, פי שניים יותר מאשר ב־2016. זה נראה מעט בתמונה הקטנה, אבל יכול להיות משמעותי בתמונה הגדולה.

   

  הטקטיקה של טראמפ כוללת, כמו ב־2016, גם מערך דיסאינפורמציה נרחב ברשתות החברתיות, שאף הוא מיועד ישירות לגברים שחורים. בשבוע שעבר השעה טוויטר חשבון מזויף של 'שוטר שחור תומך טראמפ'. אחר כך התברר כי זה היה חלק מרשת של עשרות חשבונות דומים, שהשתמשו בשפה זהה, וזכו למאות אלפי ציוצים חוזרים.

   

  "לא יודע כמה מאיתנו יצביעו לו", אומר ג'וואן בוקר בן ה־28 מניו־יורק, שמגדיר את עצמו 'רדיקל שחור' ומתכוון להצביע לטראמפ, "אבל לא מעט".

   

  למה? הוא גזען.

   

  "בטח שהוא גזען, אבל כל הפוליטיקאים הלבנים גזענים. הוא פשוט לא מסתיר את זה".

   

  הוא גם מאוד אלים מילולית כלפי נשים שחורות. זה לא מטריד אותך?

   

  "לא, וזה גם לא צריך להטריד אותן".

   

  נו באמת.

   

  "באמת. נשים שחורות הן הכי חזקות שיש, אבל בסוף היום הן נשים והן מגיבות באמוציונליות. טראמפ לא מעניין לי את קצה הז…, אותי מעניין לחסל את הגזענות, והדרך היחידה לעשות זאת היא להרוס את כל הדבר הזה ולהתחיל מחדש. עם ביידן נחזור להעמיד פנים שהכל נורמלי ואני לא מוכן לזה יותר".

   

  למה הכוונה ב"להרוס הכל ולהתחיל מחדש"?

   

  "בתור התחלה צריך לפרק את המשטרה. אי

   

  ־

   

  צילום: AFP
  צילום: AFP

   

   

  אפשר לשקם אותה. לפרק לגמרי ולהתחיל הכל מחדש. הדמוקרטים לא מסכימים עם זה, אז למה שאצביע להם? גם הם וגם טראמפ ישמרו על הסטטוס־קוו, אז מה אם הם מתבטאים אחרת ממנו? התוצאה בשבילי היא אותה תוצאה".

   

  נשמע קצת כמו ניהיליזם.

   

  "תגדירי את זה איך שאת רוצה, אני מסתכל על טראמפ כעל מתנה מאלוהים, מישהו שנשלח כדי לתת למדינה הגזענית הזו את העונש שמגיע לה".

   

  ההיספאנים עדיין מאחוריו

   

  היחסים של דונלד טראמפ עם הקהילה השחורה בארה"ב מסובכים, והם שילוב של קשרים טובים עם סלבריטאים ואנשי עסקים שחורים מהעשירון העליון, לצד עשרות שנים של גזענות לכל דורש. משרד המשפטים האמריקאי חקר בעבר את טראמפ על רקע תלונות כי הוא מסרב להשכיר דירות בבניינים שלו לשחורים; הוא פירסם מודעת עמוד ב

   

  "ניו יורק טיימס" שבה דרש להטיל עונש מוות על חמשת הנערים שהואשמו באונס אישה לבנה בסנטרל פארק, עוד לפני שהם אפילו הורשעו (ושנים אחר כך זוכו); ואת הנסיקה הפוליטית שלו בימין האמריקאי עשה על גבי השקר לפיו הנשיא השחור הראשון, ברק אובמה, לא נולד בארה"ב. גם ארבע שנותיו בבית הלבן שפעו הערות גזעניות ותמיכה לפחות בקריצה בתנועות עליונות לבנה. ולמרות זאת, לא רק שהוא לא איבד את עשרת אחוזי התמיכה השחורה שהיו לו ב־2016, הוא צפוי אף להגדיל אותם בחודש הבא.

   

  אותו סיפור, רק במספרים גדולים בהרבה, מגיע מהקהילה ההיספאנית. צריך לזכור שלמפלגה הרפובליקנית תמיד הייתה תמיכה לא מבוטלת בקהילה הזו: ג'ורג' בוש עבד קשה מאוד בקמפיין של שנת 2000 כדי לחזר אחרי לטינים, ובסופו של דבר זה מה שהעניק לו את הנשיאות עם ניצחון מאוד שנוי במחלוקת בפלורידה עתירת הקולות ההיספאנים.

   

  בשני העשורים האחרונים מזדהים 30 אחוז מההיספאנים כרפובליקנים. הם נשארים עם טראמפ אף שבנאום בו הכריז על ריצה לנשיאות ב־2015 קרא למהגרים מקסיקנים "אנסים", נקט במדיניות חסרת תקדים בקיצוניותה של הפרדת ילדים מהוריהם בגבול, והתעלם מסופת ההוריקן הקטלנית "מאריה" שהרסה את פוארטו־ריקו.

   

  ב־2016 זכה טראמפ ב־28% מקולות הבוחרים ההיספאנים, אפילו יותר ממיט רומני ב־2012. הסקרים מעריכים כי הוא יקבל עכשיו לפחות 30 אחוז מקולות פלח המצביעים הגדול ביותר בקרב מיעוטים באמריקה. שיא של 32 מיליון היספאנים יכולים להצביע השנה, 13.3 אחוזים מכלל בעלי זכות הבחירה, והם מהווים נתח גדול מאוד במדינות מתנדנדות כמו קולורדו, נבאדה, אריזונה, וכמובן פלורידה, שם הם כמעט רבע מהמצביעים.

   

  בפלורידה, מדינה שטראמפ חייב לנצח בה, הוא נהנה מכך שהקהילה ההיספאנית מורכבת בעיקר מיוצאי קובה, ניקרגוואה וונצואלה שנמלטו ממשטרים סוציאליסטיים מהסוג הסובייטי, ומצביעים באופן קבוע למפלגה הרפובליקנית. כמו בקרב השחורים, גם בין ההיספאנים התמיכה בטראמפ היא בעיקרה גברית, והיא נובעת מלא מעט סיבות הקשורות למלחמות התרבות באמריקה: התנגדות להפלות, התנגדות להגבלות על נשק והתנגדות למעורבות ממשלתית. לאלה צריך להוסיף נגיעות של גבריות רעילה ומיזוגניה, שהן כמובן תכונות חוצות גזעים.

   

  "אני גדלתי בבית בו הגבר הוא הגבר והאישה היא האישה", אומר פרנסיסקו קורניאס מפלורידה, דור שני למהגרים מוונצואלה. "אני לא אומר שזה צריך להיות ככה, אבל אני חושב שטראמפ גבר חזק ובגלל זה העדפתי אותו על הילארי קלינטון".

   

  ביידן הוא לא אישה.

   

  "אבל ביידן רוצה לעשות מאמריקה מדינה סוציאליסטית".

   

  ביידן הוא הכי מיינסטרים בפוליטיקה האמריקאית כבר 40 שנה.

   

  "לא משנה, הוא רק יהיה בובה של השמאל".

   

  העלאת מסים לעשירים ודאגה לביטוח בריאות לכולם זה סוציאליזם?

   

  "זה מתחיל ככה ומי יודע איפה ייגמר. המשפחה שלי לא רוצה שום דבר מזה. שכל אחד יחיה את החיים שלו".

   

  מה עם הפרדת המשפחות בגבול? זה לא מפריע לך?

   

  "לא. אנחנו באנו לכאן בדרך הנכונה, שגם הם יבואו ככה. האנשים שמנסים להיכנס לכאן באופן לא חוקי מוציאים שם רע לכל הקהילה ההיספאנית".

   

  יש עוד סיבות שבגללן תצביע לטראמפ?

   

  "אין לי שום דבר נגד הומואים, אבל אני נגד נישואי הומואים וטראמפ עכשיו ממנה שופטת שתעזור לבטל את זה. אני מקווה שהיא גם תעזור להפוך הפלות ללא חוקיות. טראמפ גזען, אבל כולם גזענים. בתוך הקהילה ההיספאנית יש הרבה גזענות פנימית, אז זה בכלל לא שיקול בשבילי". •

   


  פרסום ראשון: 15.10.20 , 23:18