שישי 27 בנובמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: גבריאל בהרליה
  חדשות • 25.10.2020
  עמוס גלעד, האם התנהלות נתניהו בעסקת המטוסים גורמת נזק ביטחוני לישראל? "חד־משמעית כן. אם היה היום באופוזיציה, הוא היה קורע לגזרים את ראש הממשלה"
  לראשונה בחייו האלוף במיל' השתתף בהפגנה, שלשום בכיכר רבין • בראיון יוצא דופן אומר בכיר מערכת הביטחון לשעבר, שמעולם לא היה מזוהה פוליטית, כי הניהול הכושל של משבר הקורונה ועסקת ה־F-35 גרמו לו לנקוט עמדה תקיפה נגד הממשלה • "במלחמת יום כיפור היה מחדל נורא", הוא אומר, "אבל ההנהגה התעשתה. לא האמנתי שנגיע לכשל מנהיגותי בסדר הגודל של היום, וראיתי דברים בחיי"
  יובל קרני

  עמוס גלעד נחשב איש מרכז ממלכתי ומתון. מתרחק מסוגיות פוליטיות, נלהב לשוחח על עניינים ביטחוניים ומדיניים. הוא שירת 31 שנה בצה"ל והשתחרר בדרגת אלוף. כאזרח עמד בראש האגף המדיני־ביטחוני במשרד הביטחון. תפקידיו השיקו לכהונותיו של ראש הממשלה נתניהו. הוא ראה כמה דברים בחייו, אבל שום דבר לא הכין אותו לרגע הזה: להגיע לכיכר רבין בגיל 69 כדי להפגין בפעם הראשונה בחייו. גלעד, היום ראש המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה, הוא אדם מאופק, אבל לא הפעם, לא עכשיו. יש רגעים בחיים שצריך להגיד את הכל – והוא אכן אומר.

   

   

  X X X

   

   

  צילום: דוברות הכנסת, יהונתן סמייה
  צילום: דוברות הכנסת, יהונתן סמייה

   

  במוצאי שבת, בהפגנה בכיכר רבין, טענת שהמדינה מתמוטטת. עד כדי כך?

   

  "היא לא מתמוטטת, אבל אנחנו בסכנה אסטרטגית של התמוטטות כי צעירים מאבדים תקווה, עצמאים מיואשים והאבטלה גוברת. בנוסף, אנחנו עדים להרעבת מערכת הבריאות. תעבירו להם מיליארדים. הטעות הגדולה הייתה שלא אמרו לאנשים להמשיך לעבוד ולשלם להם על פי המודל הגרמני. עבודה זה לא רק כסף. אצלנו מתפארים שכולם מחקים אותנו. אני מציע שאנחנו נחקה אותם. לצערי, אנחנו עדים לכשל הולך ומייאש. עולה חשד שחלק מהטיפול הוא פוליטי, כמו עם המגזר החרדי. ויש את עניין השחיתות: היא מכרסמת כמו טרמיטים ופוגעת בחוסן הפנימי שלנו. במקביל, פועלים נגד מוסדות אכיפת החוק במדינה, עוקרים את הראשים לכל סוגי הביקורת, תולשים פה את כל המערכת - והכל נתקל באדישות. אני מזועזע ממה שקורה פה. בדרך להפגנה עברתי ברחוב אבן־גבירול בתל־אביב. רחוב נטוש. לב המדינה. איזה דור יהיה פה בסוף? יגידו שאני מקטר ומבלבל את המוח, אבל האם יכול להיות שתהיה כאן מדינה בלי תקציב? מעולם לא האמנתי שישראל תגיע לכשל מנהיגותי בסדר גודל כזה. וראיתי כמה דברים בחיי".

   

  האם אתה יכול להשוות בין הטיפול בקורונה למחדל מלחמת יום כיפור?

   

  "חד־משמעית כן. ביום כיפור היה מחדל נורא, בעיקר מודיעיני. אבל ישראל של 73' התעשתה ותחת אותה מנהיגות השיגה ניצחון מוחץ. הם הבינו את הכישלון ונערכו בהקדם. משבר המנהיגות של 2020 רק הולך ומחריף, ואתה לא רואה את הסוף. אין אופק. איך המדינה מסכימה שמיליון איש לא יעבדו ומערכת החינוך לא תפעל חודשים? ומסביב חוסר מוסריות, שחיתות, חוסר מנהיגות. השחיתות הזאת היא דבר מפחיד. מערכת אכיפת החוק עומדת תחת לחץ מטורף, ואני פוחד שהיא לא תעמוד בו. ההסתה הפרועה שהובילה לרצח של ראש ממשלה הולכת ומתעצמת. איפה קבינט הפיוס? איפה מסרים מאחדים? איפה הערבות? רק תכנים של שנאה ורפש. לאן רוצים להגיע עם השיסוי הזה?".

   

  "מרעיבים את מערכת הבריאות"

  האם ההחלטות בקבינט הקורונה הן גם פוליטיות, או נגזרות ממצבו המשפטי של נתניהו?

   

  "המנהיג האמיתי פה הוא נתניהו. הוא מנהיג חזק באופן חסר תקדים. אבל הוא לא מיישם את העקרונות החשובים לניהול משבר הקורונה שאני מדבר עליהם. מה שעושים למערכת הבריאות זו הרעבה. זה פשע. ובסוף המשפט של נתניהו משפיע, כי גם איש חזק כמוהו לא מסוגל לעבוד בחזית המשפטית וגם בחזית האסטרטגית. יש לו הישגים חשובים, אבל יש לזה מחיר. בלתי אפשרי לנהל ככה את המדינה, אז עוברים להתקפות על מערכת המשפט. ואני חושש שהפחד מתחיל לחלחל. כמה אנשים כמו ליאת בן־ארי או אביחי מנדלבליט יכולים לעמוד מול הלחץ ועלילות הדם נגדם? זאת ממש אלימות. ראש ממשלה לא יכול לתפקד ככה. במצב יחסי הכוחות היום הייתי מוצא דרך לסיים את המשפט שלו במקביל להפסקת כהונתו".

   

  מה אתה אומר על הטענה שהמפגינים ברחובות הם אנרכיסטים?

   

  "השתתפתי פעם ראשונה בחיי בהפגנה במוצאי שבת. אני לא שמאלן ולא אנרכיסט. לא האמנתי אף פעם שאשתתף בהפגנה. ואני רואה ציבור מעולה, אנשים מודאגים שמתגנב לליבם הייאוש. שמאלן הפך להיות בוגד אם הוא לא מסכים עם השלטון הזה. רוב האנשים שהגיעו לכיכר פשוט דואגים לעתידה של המדינה ולעתיד שלהם. הסתכלתי עליהם, המון צעירים. הם עוררו בי התרגשות עזה".

   

  טענת שפרשת מטוסי ה־F-35 חמורה מפרשת הצוללות. תסביר.

   

  "היא חמורה יותר מכיוון שחיל האוויר חשוב יותר מכל חיל אחר. על פי החוק בארה"ב הממשל מחויב לשמור על העליונות הצבאית של ישראל. הבעיה היא לא האמירויות אלא מה יקבלו מדינות ערב האחרות. היה ברור שארה"ב לא תמכור למדינות מטוסים כאלה, אבל טראמפ חושב אחרת. ממשל אובמה אמר במפורש שהם לא ימכרו מטוס כמו F-35 למדינה ערבית, אבל בסוף בא ראש הממשלה ומחליט על דעת עצמו, כמו בפרשת הצוללות, לאפשר את מכירת המטוסים. כולם אמרו שסיפור המטוס הוא חלק מהעסקה: האמריקאים, האמירויות, ניו־יורק טיימס. ורק נתניהו מכחיש, אבל אני כמובן לא מאמין לו. אין דבר כזה בעולם שנתניהו מחליט את הדברים האלה על דעת עצמו. טראמפ פשוט הבין ממנו שזה בסדר. זאת האמת. ראש הממשלה עשה את זה עם הצוללות ועכשיו עם המטוסים".

   

  ראש הממשלה הכחיש את החשיפה של נחום ברנע והגדיר אותה "פייק ניוז". אתה האמנת לו בזמן אמת?

   

  "לא האמנתי לו. לא היה לי את המידע של נחום ברנע, אבל עשיתי ניתוח פשוט והבנתי שיש כבר עסקה. כל מה שהוגדר פייק ניוז התברר כאמיתי".

   

  נתניהו טען שהדיון בעסקה החל רק לפני חודש, עם ביקורו של שר הביטחון בוושינגטון.

   

  "האמת היא כזו: שר הביטחון, שמבין את הסכנות, גייס את מערכת הביטחון כדי לקזז את האיום שנשקף מעסקת המטוסים של נתניהו. הוא לא ידע שראש הממשלה הסכים. גנץ ניסה למזער נזקים".

   

  גנץ טען שהמו"מ לעסקת הנשק הוסתר ממערכת הביטחון והיא לא הייתה שותפה לו. אתה מאמין לו?

   

  "אני כבר מעבר למאמין, אני משוכנע. ברגע שראש הממשלה התבטא כמו שהתבטא הבנתי שמדובר במערכת של הטעיה וזריית חול בעיניים. נתניהו היה יכול לבוא לקבינט ולומר שהוא מביא שלום ושהוא מבקש ממערכת הביטחון לבחון את מכירת הנשק, לטוב ולרע, בלי תרגילים. למה הכל בדרכי רמייה? התרבות הזאת של שקר וקבלת החלטות לבד היא מסוכנת וחמורה".

   

  האם שר הביטחון גנץ היה צריך להתפטר בעקבות ההסתרה ממערכת הביטחון?

   

  "ואם יתפטר, מה ייצא מזה?".

   

  "הממשלה מייאשת את הציבור"

  טענת שהקונגרס לא היה מאשר עסקה כזו אם נתניהו לא היה מאפשר אותה.

   

  "הקונגרס לא היה מאשר עסקה כזו בלי הסכמת נתניהו. ברגע שראש הממשלה אמר שהוא לא מתנגד לעסקה – אז תודה רבה ושלום. זה ממש חסר אחריות".

   

  ההתנהלות של נתניהו גורמת נזק ביטחוני למדינת ישראל?

   

  "חד־משמעית כן. אם הוא היה היום באופוזיציה וראש ממשלה אחר היה עושה את זה, הוא היה קורע אותו לגזרים והופך אותו לאפר ועפר”.

   

  אתה חושב שצריך ללכת לבחירות?

   

  "הממשלה לא מתפקדת, היא מייאשת את הציבור, אבל אני לא יודע איזו חלופה תקום. גנץ שבר את החלופה לנתניהו. הוא הצטרף לממשלה על פי הערכת מודיעין שגויה שקיבל. הוא כבר לא יהיה חלופה לנתניהו, ואני ממש עצוב מזה".

   

  גנץ יכול להמשיך להוביל את כחול לבן?

   

  "אני כבר לא רואה את כחול לבן קיימים. שמונה או תשעה מנדטים היום בסקרים יכולים להיות גם אפס מנדטים בקלפי. אבל אני רואה גם משהו אופטימי במשבר הנוכחי: הווירוס הזה זוועתי, אבל גם מחולל שינויים היסטוריים ממש כמו המהפכה הצרפתית. יקרו בעולם דברים מעניינים".

   

  אתה שוקל להצטרף לחיים הפוליטיים?

   

  "אין לי תשובה טובה לשאלה המצוינת הזו".

   


  פרסום ראשון: 25.10.20 , 23:30